You are currently viewing Euroleague: Πράσινο ξέσπασμα!

Euroleague: 31η αγωνιστική. Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο εντός έδρας παιχνίδι με την Μπάγερν. Επικράτησε με σκορ 80-67. Οι “πράσινοι” πέτυχαν σερί 25-15 στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πέτυχαν μια νίκη γοήτρου απέναντι σε μια ομάδα που είχε μεγαλύτερο κίνητρο…

Euroleague: 31η αγωνιστική. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη παρουσίασε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο και στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ αλλά στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο αντιμετώπισε προβλήματα, ιδιαίτερα στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 26-16 στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Γουάιτ και Σαντ Ρος. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι αντέδρασε και μείωσε στους 7 πόντους (42-35). Η Μπάγερν πήρε το δεκάλεπτο με 19-16 χάρη στους Ρούμπιτ και Χίλιαρντ που πέτυχαν σημαντικά καλάθια.

Καθάρισε ο Νέντοβιτς!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Βαυαροί πλησίασαν ακόμη περισσότερο (55-52) και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Η Μπάγερν πλησίασε στον πόντο (65-64) στο 35΄ με τρίποντο του Νταρούν Χίλιαρντ αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πέτυχε σερί 9-0 με τον Νέντοβιτς να έχει 7 πόντους στο διάστημα αυτό με 4/4 βολές και 1/1 τρίποντο, προηγήθηκε με +10 πόντους διαφορά (74-64) στο 38΄ και ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη.

Οι “πράσινοι” έχουν ρεκόρ 7 νίκες – 17 ήττες ενώ η Μπάγερν έχει ρεκόρ 12 νίκες και 11 ήττες. Η πεντάδα των Μέικον, Σαντ-Ρος, Νέντοβιτς, Γουάιτ και Παπαγιάννη έκανε την διαφορά για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη. Για την Μπάγερν ο Χίλιαρντ είχε 15 πόντους και ακολούθησαν οι Ρούμπιτ και Τόμας με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-16, 42-35, 55-52, 80-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

(Πρίφτης)

Μέικον 18 (1/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (3/9 δίποντα, 2/2 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Κασελάκης 2 (5 ασίστ), Γουάιτ 16 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Νέντοβιτς 14 (2/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χουγκάζ, Έβανς 2, Μαντζούκας 5 (1), Σαντ-Ρος 15 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

ΜΠΑΓΕΡΝ

(Τρινκιέρι):

Τόμας 12 (2), Χάντερ 2, Γιάραμαζ 8 (4/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούτσιτς 4 (1/7 σουτ), Τζορτζ, Ομπστ, Τσίπσερ, Ρούμπιτ 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Σίσκο 5 (1), Χίλιαρντ 15 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ραντόσεβιτς 8 (2).