You are currently viewing Euroleague: Και πάλι κατώτερος των προσδοκιών ο Παναθηναϊκός (+vid)

Euroleague – 22η αγωνιστική: Για μια ακόμη φορά ο Παναθηναϊκός ήτανε πολύ λίγος και απογοήτευσε με την ήττα του από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη

Στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της Euroleague, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε φιλοξενούμενος της Ρεάλ Μαδρίτης στο WiZink Center. Εκεί το τριφύλλι έδειξε, για ακόμη μια φορά φέτος, το κακό του αγωνιστικό προφίλ. Χωρίς να δείξει κανένα στοιχείο ανταγωνιστικότητας, γνώρισε βαριά ήττα από τους γηπεδούχους, με το σκληρό 83-68.

Η “Βασίλισσα” έφτασε στη νίκη με χαρακτηριστική άνεση. Χωρίς πραγματικά, καν να προβληματιστεί από την ελληνική παρουσία. Ειδικά κι εφόσον η διαφορά είχε φτάσει σε διψήφια επίπεδα ήδη από το πρώτο πεντάλεπτο. Από τη μεριά του ο Παναθηναϊκός ήταν πραγματικά, μια απογοήτευση. Τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, ήταν σαν να μην υπήρχε.

Με τα παραπάνω καταλαβαίνουμε πως η νέα ήττα του στην EuroLeague ήρθε απολύτως φυσιολογικά. Άρα, θα συνεχίσει να βρίσκεται στα χαμηλά πατώματα της κατάταξης, εν αντιθέσει με τη Ρεάλ Μαδρίτης που ξανάπιασε τον Ολυμπιακό στην κορυφή.

Ο αγώνας

Ήδη από τα μισά κίολας ης πρώτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -13 (15-2 στο 5′). Κάποια εύστοχα περιφερειακά σουτ βοήθησαν προκειμένου να περιοριστεί το μέγεθος της ζημιάς. Παρόλα αυτά τίποτα δεν άλλαξε. Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ, δίχως μάλιστα να πατήσει το γκάζι.

Με 4/21 σουτ και 3 λάθη στην πρώτη περίοδο άλλωστε, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς μπορούσε να λέει “πάλι καλά” που η διαφορά ήταν μόνο στους δώδεκα πόντους (26-14).

Η κατηφόρα συνεχίστηκε μετά τη μίνι διακοπή για το δεκάλεπτο. Ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε ‘εδωσε την επιθετική σκυτάλη στον Ντζανάν Μούσα. Αυτός με τη σειρά του ηγήθηκε στον δρόμο για το +17 (42-25) του 17ου λεπτού.

Οι πράσινοι, από τη μεριά τους, ήταν ασύνδετοι επιθετικά. Δεν είχαν την απαιτούμενη επικοινωνία στην άμυνα. Με τους γηπεδούχους να έχουν 15/21 δίποντα και 10 ασίστ για 3 λάθη ήταν λογικό να βρεθούν στο -18 (48-30) στην ανάπαυλα. Μία διαφορά που εκ των πραγμάτων προκαθόριζε τον νικητή της αναμέτρησης.

Τα προβλήματα δεν σταμάτησαν να υφίστανται για τον Παναθηναϊκό στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Γκερσόν Γιαμπουσέλε να είναι ξανά καταλυτικός. Το ισπανικό προβάδισμα έφτασε στο +21 (60-39 στο 26′) για να θυμίσει σε όλους πως η διαφορά των δύο ομάδων είναι μεγάλη (τεράστια). Έκτοτε όμως, οι παίκτες του Τσους Ματέο έριξαν ταχύτητα, δεν πιέστηκαν και δεν πίεσαν για περισσότερα πράγματα.

Έκαναν τα απολύτως απαραίτητα και διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας απέναντι σε μια ομάδα, που προσπαθούσε απλά να περιορίσει την έκταση της ζημιάς. Πολύ απλά γιατί δεν μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 48-30, 68-57, 83-68.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

(Ματέο): Γουίλιαμς – Γκος 6, Κοζέρ 4, Ρούντι 5 (1/5 τρίποντα), Χεζόνια 14 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Σέρχιο 3 (1), Ντεκ 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κορνελί 8 (1), Ταβάρες 6 (3/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιουλ 3 (1/5 σουτ, 1/2 βολές), Γιαμπουσέλε 16 (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Εντιαγιέ, Μούσα 12 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 7 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 λάθη), Λι 17 (5/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή), Παπαγιάννης 8 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 4, Αβδάλας, Μπέικον 11 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος), Γκριγκόνις 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκουντάιτις 6 (7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ).