You are currently viewing Euroleague: Τρένο δίχως στάση ο Ολυμπιακός! (+vid)

Euroleague – 22η αγωνιστική: Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην έδρα της Φενέρμπαχτσε όπου και πήρε μια ακόμη σαρωτική νίκη (73-97)

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε ο εκτός έδρας αγώνας του Ολυμπιακού με την Φενέρμπαχτσε στην Πόλη για την 22η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Πειραιά κυριάρχησε από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Για μια ακόμη φορά απέδειξε ότι είναι ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Αυτή ήταν η 4η σερί νίκη για τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι βελτίωσαν περισσότερο το ρεκόρ τους σε 15 νίκες – 7 ήττες. Πλέον ο Ολυμπιακός καλπάζει, ξεκάθαρα, για τα πλέι οφ της διοργάνωσης. Τη νίκη  οΟλυμπιακός την καθάρισε από το πρώτο κιόλας μέρος. Προηγήθηκε 24-10, στο πρώτο δεκάλεπτο και 51-30 στο ημίχρονο έχοντας ποσοστά για όσκαρ στα τρίποντα (9/16)!

Το τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για τους “ερυθρόλευκους”. Κορυφαίοι και σε σπουδαία μέρα για τους Πειραιώτες οι Κάναν και Παπανικολάου. Ο πρώτος σημείωσε 20 πόντους με 6/9 τρίποντα και ο δεύτερος σημείωσε 21 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Από τη Φενέρ (13 νίκες και 9 ήττες) ξεχώρισε ο Μάρκο Γκούντουριτς με 24 πόντους. Ο Νικ Καλάθης βρέθηκε σε κακό βράδυ (άποντος) και είχε 4 ασίστ σε 20 λεπτά συμμετοχής (με 4 λάθη). Θετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 16 λεπτά συμμετοχής.

Την Παρασκευή (3/02) ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί στο ΣΕΦ την Αναντολού Εφές στις 21:00 το βράδυ.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 30-51, 51-77, 73-93

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

(Δημήτρης Ιτούδης): Μότλι 6 (1), Μπιρσέν, Χάζερ, Γουίλμπεκιν, Έντουαρντς 2, Μαχμούτογλου 14, Χέιζ 2, Πιερ 5 (1), Γκούντουριτς 24 (5), Μπούκερ 10 (1), Καλάθης, Αντετοκούνμπο 10.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2), Κάναν 20 (6), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 11 (2), Φαλ, Βεζένκοβ 12 (1), Παπανικολάου 21 (3), Μπόλομποϊ 4 , Μπλακ.