You are currently viewing EuroLeague: Ούνικς Καζάν – Μονακό 80-88
EuroLeague: H Μονακό ξεκίνησε τη regular season με δεύτερη σερί νίκη κάνοντας τα 2 στα 2 επικρατώντας με 80-88 της Καζάν.

Ο Μάικ Τζέιμς, που με επιθετικό «κρεσέντο» στο έξτρα πεντάλεπτο χάρισε στην Μονακό την 2η νίκη της στην φετινή Euroleague, αυτή την φορά επί της Ούνικς στο Καζάν.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Χολ (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ), από… κοντά οι Λι (12 πόντοι), Βέστερμαν (7 πόντοι, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ)

και Τζέιμς (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ο οποίος εξελίχθηκε σε μοιραίο για την ομάδα του στην κανονική διάρκεια αφού αστόχησε σε μια βολή και σουτ νίκης,

αλλά πήρε μπρος στην παράταση.

Από την άλλη, για τους Ρώσους, που παραμένουν δίχως ροζ φύλλο μετά από 2 αγώνες, ξεχώρισαν οι Χεζόνια (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ),

Τζον Μπράουν (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Λορέντζο Μπράουν (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

EuroLeague regular season : Η Αναμέτρηση

Ο Μάικ Τζέιμς δεν βρέθηκε στην αρχική πεντάδα της Μονακό, κάτι που φάνηκε να επηρεάζει την απόδοσή του στη διάρκεια του πρώτου μέρους.

Παρόλ’ αυτά, οι φιλοξενούμενοι πήραν πάνω χέρι από το 5′ κι έπειτα, με όπλο τη συνέπεια στα δίποντα.

Η Ούνικς Καζάν βρήκε στο πρόσωπο του Λορέντζο Μπράουν τον στυλοβάτη τής επίθεσης,

την ίδια ώρα όμως ο Μάριο Χεζόνια ήταν στο “μηδέν” μέχρι την ανάπαυλα (0/4 σουτ), γεγονός που έφερε το -4 (35-39) των γηπεδούχων.

Όσο περνούσε η ώρα στο δεύτερο μέρος, τόσο βελτιωνόταν η συμπεριφορά της Ούνικς Καζάν στις δύο πλευρές του παρκέ.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, φέρνοντας τούμπα την κατάσταση, αλλά στην τελική ευθεία πλήρωσαν τις λανθασμένες αποφάσεις τους.

Κάπως έτσι, το +8 (58-50) του 30ού λεπτού έκανε γρήγορα φτερά, με τη Μονακό να έχει μάλιστα την ευκαιρία να πάρει τη νίκη.

Με τους γηπεδούχους στο +1 στο 1.3” για το τέλος,

ο Μάικ Τζέιμς κέρδισε δύο βολές, αλλά ευστόχησε μόνο στην πρώτη, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι παίκτες του Μίτροβιτς έδειξαν περισσότερη ψυχραιμία και με σωστές επιλογές στην επίθεση,

έτρεξαν σερί 11-0, που τους έφερε από το -2 (78-76) στο +9 (78-87).

Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και ως εκ τούτου η ομάδα του Πριγκιπάτου σφράγισε το διπλό (80-88).

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 35-39, 58-50, 74-74, 80-88 (παρ.).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς – Μπάλακ – Ντραγκόγιεβιτς.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς):

Σπίσου 6 (1), Μπράουν Τζ. 14 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάνααν 10 (1/7 τρίποντα), Μπράουν Λ. 13 (1 τρίποντο,

6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπράντλεϊ 3 (1), Ζάιτσεφ (5 ασίστ), Χεζόνια 17 (4/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές),

Κλιμένκο, Ουζίνσκι 2, Τζέκιρι 5 (7 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 10 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς):

Ντεμαΐς 3 (1), Λι 12 (3)3, Βέστερμαν 7 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντιάλο 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Μότουμ 11 (1),

Μπουτσιέλ 4, Μοτιεγιούνας 5 (1/4 σουτ, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκρέι 5 (1), Ουαταρά, Άντζουσιτς 10 (0/3 τρίποντα),

Χολ 16 (7/9 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Τζέιμς 14 (5/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ).