You are currently viewing Euroleague: Ο Τζέιμς “καθάρισε” τον Παναθηναϊκό! +(vid)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 91-83 στο ΟΑΚΑ από την Μονακό για την 24η αγωνιστική της Euroleague και παρέμεινε στην… ουρά της βαθμολογίας με ρεκόρ 5 νίκες και 16 ήττες. Ο πρώην “πράσινος” Μάικ Τζέιμς ήταν αυτός που “καθάρισε” τη νίκη για τους Μονεγάσκους, οι οποίοι με απολογισμό 11 νίκες-12 ήττες βρίσκονται σε τροχιά πλέι οφ…

Euroleague: 24η αγωνιστική. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με την Μονακό. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προηγήθηκε 27-19 στο πρώτο δεκάλεπτο. Πρωταγωνιστές οι Νέντοβιτς, Κασελάκης και Έβανς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, το σκηνικό άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός μεταμορφώθηκε προς το χειρότερο. Δέχθηκε double score (15-30). Έτσι, από το +8 βρέθηκε στο -7 (42-49) στο 20΄.

Η ομάδα του Πριγκιπάτου είχε σε μεγάλο βράδυ τους Μάικ Τζέιμς και Ντουέιν Μπέικον. Οι δυο τους, είχαν 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, στο πρώτο μέρος!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μονακό ξέφυγε με 11 πόντους διαφορά (46-57) στο 24΄. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Με μπροστάρηδες τους Γουάιτ και Έβανς πλησίασε στους 4 πόντους (61-65) στο 30΄. Οι “πράσινοι” πέτυχαν επί μέρους σκορ 19-16 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 68-67 στο 33΄  με καλάθι του Μποχωρίδη. Στη συνέχεια όμως, ανέλαβε δράση ο Μάικ Τζέιμς. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού το πήρε επάνω του. Με διαδοχικά καλάθια οδήγησε την Μονακό στο +13 (70-83) τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ουσιαστικά “καθάρισε” τη νίκη για την ομάδα του Ομπράντοβιτς.

Ο Τζέιμς πραγματοποίησε επική εμφάνιση με 29 πόντους (8/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 1/1 βολή), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής. Η Μονακό πέτυχε την 5η νίκη της στα έξι τελευταία παιχνίδια και διεκδικεί με αξιώσεις μιας θέση στην πρώτη οκτάδα (πλέι οφ).

Ο Παναθηναϊκός είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων αλλά αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό. Το πρόγραμμα της Euroleague θέλει τους  “πράσινοθς” απέναντι στην Μπαρτσελόνα την Πέμπτη το βράδυ (22:00) στην Βαρκελώνη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 42-49, 61-65, 83-91

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ

(Πρίφτης): Μέικον 10 (4/4 σουτ), Παπαγιάννης 4 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2 (1/6 σουτ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης 8 (7 ριμπάουντ), Γουάιτ 12 (1), Γιόβιτς (0/2 σουτ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Νέντοβιτς 16 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 16 (6/7 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 15 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/4 βολές).

ΜΟΝΑΚΟ

(Ομπράντοβιτς): Λι 12 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Μπέικον 14 (2), Τόμας 8, Ντιάλο 10 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 4 (7 ριμπάουντ), Ουαταρά 5 (1), Άντζουσιτς 7, Χολ 2, Τζέιμς 29 (8/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ασίστ, 6 λάθη).