You are currently viewing Euroleague: Μπάγερν – Βιλερμπάν 73-65
Με ένα κομβικό σερί 9-0 στα τελευταία λεπτά, η Μπάγερν «λύγισε» 73-65 τη Βιλερμπάν, στο Μόναχο, για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

Για την 13η αγωνιστική της Euroleague, με «όπλο» την άμυνά της, αλλά και ένα κομβικό 9-0 στα τελευταία λεπτά,

η Μπάγερν έκαμψε την αντίσταση της Βιλερμπάν, επικρατώντας 73-65, στο Μόναχο.

Χτίζει σερί στο “Audi Dome” η Μπάγερν, η οποία πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη στην έδρα της για την Euroleague

και πλέον ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-7,προσπαθώντας να καλύψει το χαμένο έδαφος από το κακό της ξεκίνημα στη σεζόν.

Κορυφαίοι για το σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι οι Όγκουστιν Ρούμπιτ (19π, 12ρ) και Βλάντιμιρ Λούτσιτς (18π, 8ρ).

Από την άλλη, η Βιλερμπάν ηττήθηκε για τέταρτη φορά στα τελευταία πέντε παιχνίδια της στην διοργάνωση

και βγήκε μετά από καιρό εκτός οκτάδας, πέφτοντας στο 7-6, μετά τα μαζεμένα αρνητικά αποτελέσματα το τελευταίο διάστημα.

Από την ASVEL, ξεχώρισε ο Οκόμπο με 14 πόντους, ενώ από 10π. είχαν οι Τζόουνς και Γκιστ.

Ο Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 8:31’’, έχοντας 3π. και 2 ριμπάουντ.

Πολύ καλύτερα μπήκε η Βιλερμπάν στο ματς,

με αποτέλεσμα να είχε από νωρίς το προβάδισμα και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +8 (12-20).

Με την ίδια… φόρα, οι Γάλλοι πήγαν στο +10 (15-25) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου.

Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε η αντεπίθεση της Μπάγερν με Γουόλντεν και Λούτσιτς, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα (33-32)

και να το κρατήσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-38).

Το ίδιο καλά μπήκαν οι Βαυαροί και στο δεύτερο μέρος, πηγαίνοντας αρχικά στο +8 (47-39) και στη συνέχεια στο +12 (58-46), στο 27’.

Όμως, στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν αμυντικά, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με σερί 8-0 (58-54).

Αντίδραση έδειξε στην τέταρτη περίοδο η γαλλική ομάδα, φέρνοντας το ματς στον πόντο (64-63), στο 35’.