You are currently viewing Euroleague: Λύγισε στην παράταση ο ΠΑΟ! (vid)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 86-81 στην παράταση (72-72 κ.α.) από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική της Euroleague. Οι “πράσινοι” για μια ακόμη φορά βρέθηκαν με μεγάλη διαφορά πίσω στο σκορ. Επέστρεψαν, αλλά στο τέλος λύγισαν και γνώρισαν την 3η ήττα τους σε τέσσερις αγωνιστικές…

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με σκορ 86-81 στην παράταση (72-72 κανονική διάρκεια) από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ μία νίκη και τρεις ήττες. Aυτή ήταν η δεύτερη φορά που χάνει ένα παιχνίδι στην παράταση. Είχε προηγηθεί η ήττα της πρεμιέρας από τον Ολυμπιακό (78-88).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα. Βρέθηκε να χάνει με σκορ 15-20 στο πρώτο κιόλας νδεκάλεπτο. Στην δεύτερη περίοδο δε, τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα. Ο Παναθηναϊκός σημείωσε μόλις 9 πόντους. Στον αντίποδα, δέχθηκε 19 πόντους από τους Ισραηλινούς. Ως αποτέλεσμα αυτού, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +15 (24-39) για την ομάδα του Όντετ Κάτας.

Οι φωνές του Αταμάν στο ημίχρονο αφύπνισαν λίγο τους παίκτες του Παναθηναϊκού. Με μπροστάρη τον Ντίνο Μήτογλου ξεκίνησε η αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο.

Αποβλήθηκε ο Αταμάν!

Στο 24΄ο Μήτογλου σημείωσε το πρώτο του καλάθι. Στη συνέχεια έκλεψε την μπάλα, κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και ξεσήκωσε την εξέδρα. Ο Κάτας ζήτησε να επανεξεταστεί η φάση (challenge) για να μετατραπεί το φάουλ σε απλό. Δικαιώθηκε και ο Αταμάν ξέσπασε στους διαιτητές με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Το γεγονός αυτό συσπείρωσε τους “πράσινους”, οι οποίοι πήραν το δεκάλεπτο με σκορ 25-18 και πλησίασαν στους 8 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου (49-57).

Ξέσπασμα με 3 τρίποντα ο Βιλντόσα!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αντετοκούνμπο και ο Βιλντόσα πήραν… φωτιά. Ο Αργεντινός γκαρντ με 3 τρίποντα ήταν αυτός που γύρισε τον αγώνα (59-62 και 65-66) ενώ ο Μήτογλου έβαλε για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ 67-66 3,5 λεπτά πριν το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 72-70 με βολές των Λεσόρ και Μήτογλου (αμφότεροι είχαν 1/2) έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος και όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

H Μακάμπι κέρδισε φάοουλ και ο Ρομάν Σόρκιν αστόχησε στην πρώτη βολή και στην δεύτερη αλλά οι “πράσινοι” ολιγώρησαν στο αμυντικό ριμπάουντ και ο Τζος Νέμπο με φόλοου ισοφάρισε σε 72-72 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Η παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε πολλά φάουλ ενώ συνέχισε να είναι άστοχος στις βολές.

Η Μακάμπι προηγήθηκε 82-79 με δύο βολές του Ταμίρ Μπλατ στα 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος αλλά στη συνέχεια ο Κώστας Σλούκας κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων.

Ο πολύπειρος γκαρντ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Δυστυχώς, δεν τα κατάφερε όμως. Ευστόψησε σε 2 από τις 3 βολές και μείωσε 81-82.

Ο Λορένζο Μπράουν με 2 βολές έκανε το 81-84. Στα 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Βιλντόζα υπέπεσε σε λάθος. Έτσι, ο Κλίβελαντ διαμόρφωσε το τελικό 81-86 με την λήξη του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72 (κ.α), 81-86

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 15 (4/8 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9 (1/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γκραντ 8 (1), Λεσόρ 12 (3/8 δίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/4 δίποντα, 4/6 βολές, 3 μπλοκ), Γκριγκόνις 13 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας.

ΜΑΚΑΜΠΙ

(Κάτας): Κλίβελαντ 7, Γουέμπ, Μπράουν 12 (1/7 τρίποντα, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Μένκο, Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 15 (5/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ριβέρο (0/3 δίποντα), Κοέν 3 (1), Νίμπο 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπλατ 12 (3/5 τρίποντα), Κόλσον 21 (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ).