You are currently viewing Euroleague: Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 73-67
Euroleague / Ερυθρός Αστέρας - Βιλερμπάν 73-67, Πέρασε το εμπόδιο των Γάλλων και μπλόκαρε τη φιλόδοξη φέτος Βιλερμπάν.

Euroleague / Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 73-67, Πέρασε το εμπόδιο των Γάλλων ,μπλόκαρε τη φιλόδοξη φέτος Βιλερμπάν, αν και στο φινάλε της αναμέτρησης, λίγο έλειψε να πληρώσει το μπλακ-άουτ.

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη αυτή τη φορά απέναντι στην Βιλερμπάν της οποίας επικράτησε στο Βελιγράδι με 73-67 για την 9η αγωνιστική της EuroLeague.

H γαλλική ομάδα προερχόταν από τρεις σερί νίκες στη Εuroleague με ΤΣΣΚΑ, Παναθηναϊκό και Ούνικς Καζάν, προτού λυγίσει στο Βελιγράδι.

Κατά συνέπεια, ο Ερυθρός Αστέρας πήγε στο 4-5 και η Βιλερμπάν στο 6-3 στην βαθμολογία της EuroLeague.

Θα πρέπει να υπογραμμιστεί ότι η γαλλική ομάδα μετέτρεψε το 67-50 του 04:01 σε 70-67 στα 10” πριν από τη λήξη, προτού ο Νίκολα Κάλινιτς ευστοχήσει σε δύο βολές και βάλει τέλος στο άγχος των γηπεδούχων.

Πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Κάλινιτς με 22 πόντους, ενώ ο Έλι Οκόμπο έβαλε 16.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο δεν έπιασε καλή απόδοση, καθώς σε 12:24 δεν είχε πόντο και κατέγραψε αρνητικό πρόσημο στο σύστημα αξιολόγησης.

Η αναμέτρηση:

Πολύ καλό το ξεκίνημα του Ερυθρού Αστέρα, με τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς να παίρνουν ώθηση από την καυτή ατμόσφαιρα και με ενέργεια, πίεση και καλή άμυνα,

έφθασαν να προηγούνται με 8-3, έπειτα από δυόμισι λεπτά και τον Κάλινιτς να έχει 6 πόντους.

Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στα μισά της πρώτης περιόδου είχαν νταμπλ σκορ με 10-5, ενώ στο 7’ βρέθηκαν στο +9 (16-7).

Τα λάθη και η αστοχία σφράγισαν τις προσπάθειες των δύο ομάδων στα επόμενα λεπτά,

αλλά οι γηπεδούχοι έβγαλαν μία εντυπωσιακή φάση στη λήξη της περιόδου και με ανάποδο λέι απ του Χόλινς διαμορφώθηκε το 18-9.

Ανάλογη και η έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, καθώς οι Σέρβοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν

και με ένα γρήγορο 4-0 με την second unit στο παρκέ,

πήραν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (22-9).

Με συνεχόμενους πόντους των Οσετκόφσκι και Χάουαρντ η Βιλερμπάν μείωσε σε 27-21 στα μισά της περιόδου.

Οι Γάλλοι συνέχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά

και στο τέλος του ημιχρόνου βρέθηκαν σε απόσταση ενός πόντου (33-32), έπειτα από καλάθι και φάουλ του Τζόουνς.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και στο 25’ πέρασαν μπροστά στο σκορ και πάλι μετά το αρχικό 2-3.

Ο Λακομπ έκανε το 40-41 για να ακολουθήσει ένα 10-0 του Ερυθρού Αστέρα, που τον έφερε στο 50-41 στο 27’.

Η Βιλερμπάν έκλεισε το δεκάλεπτο με τέσσερις συνεχόμενους πόντους και πλησίασε σε 50-45.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πολύ καλή αμυντική τους λειτουργία, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο πήγαν καλά και επιθετικά.

Πέτυχαν 17 πόντους και δέχθηκαν πέντε για να προηγηθούν με 67-50 στο 37′.

Εκεί η Βιλερμπάν ξύπνησε, έβαλε 12 συνεχόμενους πόντους και μείωσε σε 67-62. Ωστόσο ήταν στο τελευταίο λεπτό και δεν πρόλαβε το κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 33-32, 50-45, 73-67