You are currently viewing Εθνική πόλο ανδρών: Η Ελλάδα ηττήθηκε στα πέναλτι από την Ουγγαρία στον τελικό

Μετά από έναν απίστευτο τελικό, η Εθνική πόλο ανδρών, έχασε στα πέναλτι με το σκορ να είναι 14-13, από την Ουγγαρία. Έτσι έφτασε στο τέλος της, η πορεία την Ελλάδας στο Παγκόσμιο, με την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου.

Η Εθνική πόλο ανδρών, έδωσε για ακόμα μια φορά έναν φανταστικό αγώνα. Φτάνοντας απίστευτα κοντά, στην κατάκτηση του Παγκοσμίου της Φουκουόκα και το χρυσό μετάλλιο. Όμως μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι, λύγισαν στην διαδικασία των πέναλτι, κατακτώντας τελικά, το ασημένιο.

Με αυτόν τον τρόπο, η Ουγγαρία στέφθηκε νικήτρια, κατακτώντας το Παγκόσμιο. Κατά την διάρκεια του αγώνα, φαινόταν πως οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες, θα μπορούσε να πάρει τη νίκη. Στην κανονική διάρκεια, του παιχνιδιού, καθώς και οι δύο έβαλαν τα δυνατά τους. Όμως η κανονική διάρκεια, έληξε με το σκορ να είναι 10-10.

Ο αγώνας χρειάστηκε να κριθεί στα πέναλτι, όπως και έγινε. Με τον ήρωα του τελικού για τους Ούγγρους, να είναι ο Βόνγκελ. Ο οποίος, απέκρουσε τέσσερα πέναλτι για να βοηθήσει την χώρα του, να πάρει την νίκη. Σε βάρος της Εθνικής πόλο ανδρών.

Ο αγώνας

Το σκορ το άνοιξε ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου, στον τελικό, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ. Ενώ ο Ζάλανκι, απάντησε για την Ουγγαρία, σκοράροντας δύο φορές, ενώ ο Βάμος τους έδωσε προβάδισμα με διαφορά δύο γκολ. Στην συνέχεια ο Παπαναστασίου μείωσε, μέχρι να διαμορφωθεί το τελικό 4-2, για την πρώτη περίοδο. Με το τέρμα του Φεκέτε, για τους Ούγγρους.

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Γενηδουνιάς μείωσε με τρομερό σουτ. Ενώ ο Μάνχερτζ έδωσε άμεση απάντηση. Έτσι το πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 5-4. Αφού ο Σκουμπάκης να μείωσε με ένα εξαίρετο σουτ.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, ο Ντίνος Γενηδουνιάς, έκανε την ανατροπή για την Εθνική. Σκοράροντας με ένα τρομερό σουτ, καθώς και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, για να κάνει το 6-5. Έπειτα ο Βάμος, σκόραρε μετά από σχεδόν οχτώ λεπτά για την Ουγγαρία. Για να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Γκιουβέτσης έβαλε ξανά την Ελλάδα μπροστά, πριν ισοφαρίσει ο Μάνχερτζ. Για το τελικό 7-7, της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο, ο αγώνας έγινε συναρπαστικός. Με την Ουγγαρία να προηγείται τρεις φορές στο σκορ και την Ελλάδα να ισοφαρίζει, τις ίδιες φορές. Ενώ ο Γενηδουνιάς ήταν αυτός, που έκανε το τελικό 10-10.

Και οι δύο ομάδες, είχαν την ευκαιρία να πετύχουν γκολ στο τελευταίο λεπτό, χωρίς να τα καταφέρνουν. Ενώ η Εθνική κέρδισε και αποβολή με τον τεχνικό, Θοδωρή Βλάχο, να ζητά τάιμ άουτ. Για το οποίο μετά το τέλος του αγώνα, ζήτησε συγγνώμη.

Όλα κρίθηκαν στα πέναλτι, όπου οι τερματοφύλακες των δύο χωρών, ήταν ξεκάθαροι πρωταγωνιστές. Με τον Βόνγκελ να ήταν αυτός, που απέκρουσε την τελευταία εκτέλεση πέναλτι, του Αλέξανδρου Παπαναστασίου.