You are currently viewing Εθνική πόλο ανδρών: Ηττήθηκε η Ελλάδα από την Ουγγαρία

Σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, η Εθνική πόλο ανδρών έχασε από την Ουγγαρία με σκορ 6-4. Παρέχοντας ωραίο θέαμα, στον εντυπωσιακό αυτόν αγώνα. Με τον Ούγγρο τερματοφύλακα, να κάνει μια εξαιρετική εμφάνιση. Κάτι όμως που σημαίνει, ότι η Ελλάδα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8, στην τελική φάση του World Cup.

Η Εθνική πόλο ανδρών, ηττήθηκε από την Ουγγαρία, σε ένα σημαντικό παιχνίδι για την χώρα μας, στα προημιτελικά του World Cup. Χαρίζοντας παρόλα αυτά, εντυπωσιακό θέαμα, στους φίλους του πόλο που έκατσαν μέχρι αργά για να δουν το παιχνίδι.

Οι Ούγγροι επικράτησαν της Ελλάδας, με το τελικό σκορ, να είναι 6-4, εις βάρος της χώρας μας. Ενώ ο τερματοφύλακας των αντιπάλων, Σόμα Βόγκελ έκανε εξαιρετική εμφάνιση, με 69,2 στις αποκρούσεις. Η Εθνική έπαιξε καλή άμυνα, για μεγάλο μέρος του αγώνα, όμως επιθετικά, θα μπορούσε να τα είχε πάει καλύτερα. Ο επόμενος αγώνας της Ελλάδας, θα είναι το Σάββατο 1 Ιουλίου, στις 23:00 το βράδυ. Και θα παίξει απέναντι στη Γερμανία, για τις θέσεις 5-8 της διοργάνωσης.

Στον αγώνα, η Εθνική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με δύο γρήγορα γκολ από τον Κάκαρη και τον Νικολαΐδη, προηγήθηκε 2-0. Όμως η Ουγγαρία απάντησε σχετικά γρήγορα, για φτάσει στο τέλος Η πρώτη περίοδος, με το σκορ ισόπαλο, 2-2.

Στη δεύτερη περίοδο, η Εθνική είχε ένα μόλις γκολ. Το οποίο μπήκε μόλις 20 δευτερόλεπτα μετά την έναρξή της με τον Ζάλανκι να είναι ο σκόρερ. Έπειτα οι άμυνες των δύο ομάδων κυριάρχησαν και έτσι το 3-2 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Με το που ξεκίνησε το τρίτο οκτάλεπτο, ο Στάθης Καλογερόπουλος έφερε την ισοφάριση στον αγώνα. Για να βάλει ο Γιάννης Φουντούλης ξανά την Εθνική μπροστά στο σκορ, ένα λεπτό αργότερα.

Οι Ούγγροι έχασαν πέναλτι με τον Ζάλαγκι, όμως ο Βάργκα έκανε λίγο αργότερα το 4-4. Εκεί καθάρισαν οι Γιάνσικ και Ντένες Βάργκα, για την Ουγγαρία, αφού πέτυχαν τα μοναδικά τέρματα της περιόδου και διαμόρφωσαν το τελικό 6-4 υπέρ της ομάδας τους.