You are currently viewing Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, 73-85 στην έδρα της Βιλερμπάν

Στη 16η αγωνιστική της Euroleague, ο Ολυμπιακός πήρε στη Γαλλία, απέναντι στη Βιλερμπάν, το αποτέλεσμα που χρειαζόταν για να νιώσει ξανά δυνατός

Χαρούμενα Χριστούγεννα θα κάνει ο μπασκετικός Ολυμπιακός. Σταμάτησε το αρνητικό σερί που έτρεχε, καθώς επικράτησε με 85-73 στην έδρα της Βιλερμπάν, για τη 16η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός στη Γαλλία ζητούσε μια νίκη που θα τον επανέφερε στα στάνταρ που είχε θέσει ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Μια νίκη που τη χρειαζόταν, ειδικά μετά τις ήττες από Βαλένθια και Βίρτους. Πλέον, οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν στο 8-8 (5-4 εντός και 3-4 εκτός έδρας).

Στην πρώτη περίοδο η Βιλερμπάν πήγε το παιχνίδι στην επαφή και στη ταχύτητα. Ακολουθούσε τους “ερυθρόλευκους” σε όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου. Οι επιλογές των Κάναν και Παπανικολάου έχτισαν μια διαφορά πίσω από τα 6.75. Έτσι, ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ 25-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι Γάλλοι έπαιξαν πιο σκληρά στην άμυνα στα πρώτα λεπτά, προσπαθώντας να περιορίσουν το παιχνίδι των Πειραιωτών. Εκεί όμως φάνηκε το πλάνο του Γιώργου Μπαρτζώκα. Η πολυφωνία του Ολυμπιακού στη Λυών, μίλησε. Το κρυφό χαρτί που ακούει στο όνομα Σακίλ ΜακΚίσικ, έδωσε αέρα πόντων στην ομάδα του. Με 13 πόντους από εκείνον και άλλους οκτώ του Άλεκ Πίτερς, οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν στα αποδυτήρια με +12 και 49-37. Το δε σύνολο του Ποτσέκο, δεν είχε καμία απάντηση, καθώς η άμυνα τους είχε πολλά πρόβλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κράτησε την διαφορά του και την έχτισε σε γερές βάσεις. Με την έλλειψη του Νάντο Ντε Κολό, οι Γάλλοι δεν είχαν τρομερές λύσεις στο σκοράρισμα. Το ίδιο και στην δημιουργία. Ο Κάναν μπήκε ξανά στο παρκέ. Εκτελώντας πίσω από την γραμμή των 6.75 ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 18 πόντους. Οι παίκτες της Βιλερμπάν την επανέφεραν στα επίπεδα του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς όμως να τη φέρουν σε μονοψήφια επίπεδα. To σκορ έκλεισε στο 71-57 με τους “ερυθρόλευκους” να κάνουν μια μεστή εμφάνιση, όπως μας είχαν συνηθίσει πριν τις συνεχόμενες ήττες.

Στη τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός δεν έκανε τίποτα διαφορετικό από αυτό που μπορούσε. Κρατούσε το δικό του τέμπο, οι Γάλλοι δεν μπορούσαν να φτάσουν κοντά στο καλάθι με τον Φαλ να τους περιορίζει. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασαν στη νίκη με το σκορ να κλείνει στο 85-73, επαναφέροντας τους στην ισορροπία της Euroleague, με 8 νίκες και ισάριθμες ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 37-49, 57-71, 73-85

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ

(Ποτσέκο): Σκοτ 12 (4/6 δίποντα, 4/4 βολές), Λι 16 (1/3 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καχούντι 9 (4/9 σουτ), Λοβέρν 10 (3/8 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό 16 (5/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/6 βολές), Τζάκσον, Εγκμπούνου 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 4 (2/5 δίποντα), Λάιτι, Εντιαγέ, Γιάκοβ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάναν 19 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Λαρεντζάκης 8 (1), Φαλ 2 (1/2 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 μπλοκ), Παπανικολάου 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πίτερς 17 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μπραζντέικις, Πίτερς 17 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 4 (3 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ, Σίκμα, ΜακΚίσικ 13 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές)