You are currently viewing Ιδανικός «αυτόχειρας» ο Ολυμπιακός, έχασε με 69-67 από την Μπολόνια

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την ευκαιρία για μία πολύ σημαντική νίκη στην Ιταλία, διατηρούσαν το προβάδισμα για 37 λεπτά στην Ιταλία, ωστόσο στο τέλος λύγισαν από την Βίρτους, που επικράτησε με 69-67 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Euroleague.

Στη 15η αγωνιστική της Euroleague, ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Ιταλία. Εκεί τον υποδέχθηκε η Βίρτους Μπολόνια. Παρότι οι ερυθρόλευκοι ήταν αποφασισμένοι για τη νίκη, λύγισαν στο τέλος μπροστά στους γηπεδούχους (69-67).

Γενικά, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει τον έλεγχο του αγώνα για 35 λεπτά. Ωστόσο, στο τέλος, η ιστορική ιταλική ομάδα έκανε την ανατροπή. Ο Ντάνιελ Χάκετ πέτυχε το μεγαλύτερο καλάθι της βραδιάς, αφού πήρε επιθετικό φάουλ από τον Τόμας Γουόκαπ. Έτσι, οι Ιταλοί κατέληξαν νικητές. Ο μοιραίος της βραδιάς, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Αστόχησε σε τρίποντο προς το τέλος, μετά από μπλοκ του Φαλ στον Σενγκέλια.

Με την ήττα του στην 15η αγωνιστική της Euroleague, ο Ολυμπιακός έπεσε στο 7-8 (5-4 εντός και 2-4 εκτός έδρας). Από την άλλη, στο 11-4 ανέβηκε η Βίρτους (8-1 εντός και 3-3 εκτός έδρας). Πλέον, έμεινε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά από την ήττα της Μπαρτσελόνα στο Βερολίνο

H συγκέντρωση των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα στο αμυντικό τους πλάνο ήταν το κλειδί. Οι “ερυθρόλευκοι” έφθασαν να προηγούνται με 12-4 στα μισά της πρώτης περιόδου, αλλά βρήκαν τον… μπελά τους με τον Κορντινιέ, ο οποίος ήταν η μόνη απειλή σ’ εκείνο το σημείο. Με συνεχόμενους πόντους του Γάλλου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 15-14. Εκμεταλλευόμενοι μία αδράνεια της ελληνικής ομάδας, διαμόρφωσαν με έμμεσο τρίποντο το 19-17 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με σερί 8-0. Μάλσιτα, έφτασε σε διψήφια διαφορά χάρη στους Λαρεντζάκη και Μπραζντέικις. Η Βίρτους μείωσε τη διαφορά. Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα στο +12 (40-28). Η διακοπή επηρέασε αρνητικά τον Ολυμπιακό. Την ίδια ώρα, επέτρεψε στη Βίρτους να πλησιάσει στο σκορ (48-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν λύσεις από Κάνααν και Γουίλιαμς-Γκος, φτάνοντας στο +8 (55-47). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Φαλ διατήρησε τη διψήφια διαφορά για τον Ολυμπιακό (57-47), αλλά η Βίρτους αντέδρασε και προηγήθηκε με 67-65 στο 37′.

Παρόλο που ο Ολυμπιακός έφτασε στο 65-60, η Βίρτους απάντησε με σερί 7-0, παίρνοντας το προβάδισμα με 67-65. Ο Χάκετ μείωσε σε 69-67, αλλά η προσπάθεια του Λαρεντζάκη για το τρίποντο δεν είχε επιτυχία, και έτσι η Βίρτους πήρε τη νίκη με 67-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ

(Μπάνκι): Κορντινιέ 13 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 5 (2/8 σουτ), Μπελινέλι 12 (2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 3 (1), Ντόμπριτς 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κέικοκ 7 (3/4 δίποντα), Σενγκέλια 6 (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Χάκετ 8 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πολονάρα 2, Ντάνστον 3, Αμπάς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Κάναν 6 (0/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 4 (2/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 10 (2/3 δίποντα, 11 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ