You are currently viewing Εντυπωσιακή η Ούνικς Καζάν, κέρδιζε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας!
Η Ούνικς Καζάν πέτυχε τεράστια νίκη, στην έδρα της 69-64 με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Και συνέχιζε απτόητη προς τη κορυφή της κατάταξης.

Η Ούνικς Καζάν με έναν εξαιρετικό Χεζόνια όπου είχε 21 πόντους. Κατάφερε να φτάσει στη νίκη 69-64 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Και να ανέβει στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-1.

Ο αγώνας

Οι Μοσχοβίτες μπήκαν πολύ καλά στο παρκέ, είχαν όρεξη να φτάσουν σε μία μεγάλη νίκη και να επιστρέψουν στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά την απρόσμενη ήττα μεσοβδόμαδα για το θεσμό της Euroleague με αντίπαλο την Φενέρμπαχτσε.

Έτσι ξεκίνησαν το ματς με πολύ καλά ποσοστά στα σουτ, εγκλωβήσαν τους γηπεδούχους με την καλή τους άμυνα.  Με αποτέλεσμα να προηγηθούν μέχρι και +11 ( 19-31 ) στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου. Ωστόσο στη συνέχεια με βοήθεια από τους συμπαίκτες του, μείωσαν στο ( 32-34 ). Και εν τέλι τελείωσε το πρώτο μέρος με το σκορ στο ( 32-36 ).

Ημίχρονο

Στη 3η περίοδο, η ομάδα μπήκε δυνατά, όπως έγινε και στην αρχή του αγώνα. Έτσι με συνεχόμενες καλές επιθέσεις και εύστοχα σουτ, εκτόξευσαν πάλι τη διαφορά σε διψήφια διαφορά και στο ( 34-44 ).

Ωστόσο οι γηπεδούχοι με μεγάλο παλμό να δίνει η εξέδρα, έκαναν τη μεγάλη ανατροπή και πέρασαν μπροστά στο σκορ με ( 57-56 ) 5 λεπτά πριν ολοκληρωθεί το ματς.

Έτσι στα εναπομείναντα λεπτά, οι γηπεδούχοι είχαν πλέον το μομέντουμ του αγώνα, με αποτέλεσμα να αντέξουν μέχρι το τέλος τη πίεση που άσκησε η αρκούδα, ώστε να φτάσουν στη νίκη με 69-64. Έτσι πανηγύρισαν τη 5η τους νίκη στα  6 πρώτα ματς και βρέθηκαν στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 32-36, 47-50, 69-64

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ: Μπράουν Τζ. 3 (7 ριμπάουντ), Μπράουν Λ. 8 (7 ασίστ), Μπράντλεϊ, Χεζόνια 21 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουζίσκι, Κάνααν 25 (5/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζάιτσεφ 2, Κλιμένκο 1, Τζεκίρι 4 (8 ριμπάουντ), Βορντσέβιτς 5.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Λούντμπεργκ 15 (4/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπολομπόι 8, Σενγκέλια 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 6 (4 ριμπάουντ), Σβεντ, Κομένκο, Ούκοφ 3, Αντόνοφ 4, Κλάιμπερν 15 (4/7 δίποντα,3 λάθη), Μιλουτίνοβ 2, Φαρίντ