You are currently viewing Με δυο γκολ του Τόκο Εκαμπί, το Καμερούν στα Ημιτελικά
Με δυο γκολ του Τόκο Εκαμπί, το Καμερούν καθάρισε την Γκάμπια (2-0) και έφυγε για τα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα.

Ο Εκαμπί καθάρισε πετυχαίνοντας 2 γκολ  και το Καμερούν έφυγε για τα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα.

Πρωταγωνιστής ο επιθετικός της Λυών, Καρλ Τόκο Εκαμπί. Αγωνίστηκε ως αλλαγή ο Πιέρ Κούντε.

Ζορίστηκε για ένα ημίχρονο αλλά καθάρισε το Καμερούν! Οι διοργανωτές καθάρισαν με 2-0 την Γκάμπια

και έφυγαν για την τετράδα του Κόπα Άφρικα, δείχνοντας πως θα πάει μέχρι το τέλος και να το σηκώσει!

Στα του ματς, το πρώτο 45λεπτο ήταν αρκετά μοιρασμένο και οι δυο ομάδες είχαν τις φάσεις τους αλλά δεν μπορούσαν να κουνήσουν πλεκτό.

Παρόλα αυτά, το Καμερούν βρήκε το γκολ με την επανέναρξη όταν ο Φάι μοίρασε το 1-0 στο 50ο λεπτό στον Τόκο Εκαμπί,

με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να σκοράρει εκ νέου επτά λεπτά αργότερα, να γράφει το 2-0 και να καθαρίζει το ματς και την πρόκριση για την ομάδα του.

Η ομάδα του Πορτογάλου, Τόνι Κονσεϊσάο, θα παίξει την Πέμπτη (03/02)

To Kαμερούν έγινε η πρώτη ομάδα που «σφραγίζει» την πρόκριση της στα ημιτελικά του 33ου Copa Africa,

καθώς οι «οικοδεσπότες» της διογάνωσης επικράτησαν της Γκάμπια,

η οποία είχε αποκλείσει τη Γουινέα του Αγκιμπού Καμαρά, με σκορ 2-0.

Τα «λιοντάρια» πλέον περιμένουν να μάθούν την επόμενη αντίπαλο τους,

καθώς θα αντιμετωπίσουν τη νικήτρια ομάδα του Κυριακάτικου (30/1, 17:00) παιχνιδιού ανάμεσα στην Αίγυπτο και το Μαρόκο.

Μόνο απογοήτευση δεν μπορεί να υπάρχει στις τάξεις της Γκάμπια, η οποία στην πρώτη της παρουσία στο Africa Cup Of Nations,

κατάφερε όχι μόνο να περάσει τον όμιλο αλλά και να προκριθεί στα προημιτελικά του θεσμού.