You are currently viewing Διαστημική Μάντσεστερ Σίτι, κέρδιζε 5-0 την Άρσεναλ!
Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε ότι ήθελε με αντίπαλο την Άρσεναλ, επικράτησε πολύ εύκολα με 5-0. Και διπλασίαζε τις επιτυχίες στο σπίτι της.

Η Μάντσεστερ Σίτι μετά το 5-0 επί της Νόριτς. Ήρθε σήμερα άλλη μία εύκολη νίκη 5-0 με την Άρσεναλ, με αποτέλεσμα να φτάσει στο 2/2 στην έδρα της.

Οι Πολίτες μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να βρουν το γρήγορο γκολ και να τους φύγει το άγχος. Έτσι τα κατάφεραν, αφού μόλις στο 7ο λεπτό σκόραραν για το 1-0 με δράστη το Γκούντογκαν. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και το 2-0, αυτή τη φορά με σκόρερ το Φεράν Τόρες.

Στη συνέχεια έγιναν πιο εύκολα τα πράγματα για την ομάδα του Γκουαρντιόλα. Αφού ο Τσάκα στο 35ο λεπτό δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Έτσι στο 43ο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν και τρίτο γκολ, με σκόρερ το Ζεσούς.

Στο δεύτερο μέρος η Μάντσεστερ Σίτι ήταν μία απόλαυση. Καθώς έχασε πολλές καλές ευκαιρίες. Και βρήκε άλλα δύο τέρματα, πρώτα στο 53ο λεπτό με το Ρόντρι και στο 84ο λεπτό με το δεύτερο διαδοχικό τέρμα του Φεράν Τόρες όπου διαμόρφωσε το 5-0.

Έτσι η ομάδα του Γκουαρντιόλα πέτυχε τη δεύτερη ισάριθμη νίκη και έδειξε να συνέρχεται για τα καλά μετά το 1-0 στη πρεμιέρα με αντίπαλο τη Τότεναμ.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ (46΄Ζιντσένκο), Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Σίλβα (57′ Στέρλινγκ), Ρόδρι, Γκουντογκάν, Ζεσούς (61′ Μαχρέζ), Γκρίλις, Φεράν Τόρες

Άρσεναλ: Λένο, Σοάρες, Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Κολάσινατς, Τίρνι, Έντεγκαρντ (71′ Μάιτλαντ – Νάιλς), Σμιθ – Ρόου, Τζάκα, Σακά (46′ Ελνένι), Ομπαμεγιάνγκ (59′ Λακαζέτ)