You are currently viewing Coppa Italia: Η Αταλάντα πέρασε στον τελικό

Με ένα απίθανο ξέσπασμα στις καθυστερήσεις, η Αταλάντα πήρε το δεύτερο εισητήριο για το μεγάλο τελικό του Coppa Italia

Στη ρεβάνς του 2ου ημιτελικού του Coppa Italia, Αταλάντα και Φιορεντίνα πάλεψαν για το εισητήριο για τον μεγάλο τελικό. Τελικά το κατάφερε η γηπεδούχος Αταλάντα. Επικράτησε της Φιορεντίνα με 4-1 και πέρασε στην τελική φάση, χάρη σε 2 γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις.

Μετά από τη Γιουβέντους, το εισητήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας πήρε η Αταλάντα. Αυτή θα είναι η 6η φορά στην ιστορία της που θα βρεθεί στην τελική φάση.

Στην επανάληψη του ημιτελικού με τη Φιορεντίνα, η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι τα χρειάστηκε… Είχε ήδη ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι της Τοσκάνης, με 1-0. Όμως, οι περσινοί φιναλίστ δε μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν στη ρεβάνς. Αντίθετα, η Αταλάντα έμεινε αλύγιστη, επέμεινε και πήρε τη νίκη σε αυτό το επικό ματς-θρίλερ.

Ο αγώνας

Η Αταλάντα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι. Πέτυχε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης ήδη από το 8ο λεπτό, με τον Κουπμάινερ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σκαμάκα με μία σουτάρα έγραψε το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων. Ωστόσο, έπειτα από παρέμβαση του VAR το τέρμα ακυρώθηκε για φάουλ που προηγήθηκε στο ξεκίνημα της φάσης.

Στη συνέχεια η Φιορεντίνα ισορρόπησε και θέλησε να επιβάλλει τον ρυθμό της, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού. Έτσι, στο 68ο λεπτό, ο Κουάρτα με μία άπιαστη κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα (1-1), δίνοντας και πάλι σκορ πρόκρισης στους Βιόλα.

Η Αταλάντα πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 75′. Για μια ακόμη φορά σκόρερ ο Σκαμάκα, με φοβερό ανάποδο ψαλιδάκι

Όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στην παράταση. Όμως οι γηπεδούχοι το καλύτερο το φύλαξαν για το τέλος. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι παίκτες του Γκασπερίνι βγήκαν εξαιρετικά στην αντεπίθεση. Ο Λούκμαν έγινε αποδέκτης της μπάλας και μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το 3-1 με ένα δυνατό σουτ στην απέναντι γωνία.

Δευτερόλεπτα πριν το τελικό σφύριγμα, η Αταλάντα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως όλη η Φιορεντίνα ανέβηκε μπροστά. Έτσι, ο Πάσαλιτς από θέση τετ α τετ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα της πρόκρισης στον τελικό (4-1).