You are currently viewing Η Λάτσιο τη νίκη, η Γιουβέντους την πρόκριση

Στην δεύτερη φάση των ημιτελικών του Coppa Italia, η Λάτσιο έχασε τις ελπίδες της για πρόκριση, μετά την ανατροπή της Βέκια Σινιόρα

Το πρώτο εισητήριο για το μεγάλο τελικό του Coppa Italia το καπάρωσε η Γιουβέντους. Μετά το πρώτο παιχνίδι του Τορίνο και το 2-0, ήταν η σειρά της Λάτσιο να φιλοξενήσει τη Βέκια Σινιόρα, στη Ρώμη. Η ομάδα του Χρήστου Μανδά κατάφερε και πήρε τη νίκη στο 2ο παιχνίδι (2-1). Δυστυχώς όμως, δεν κατάφερε να πάρει τη διαφορά. Έτσι, η ομάδα του Μάσιμο Αλέγκρι δηλώνει παρούσα στο μεγάλο ραντεβού της δεύτερης τη τάξει ποδοσφαιρικού θεσμού της χώρας, για 22η φορά στην ιστορία της.

Οι πρωτευουσιάνοι σχεδόν άγγιξαν το όνειρο. Με δύο γκολ του Τάτι Καστεγιάνος (από ισάριθμες ασίστ του Λουίς Αλμπέρτο) στα πρώτα 49 λεπτά πήραν το αβαντάζ των δύο γκολ. Έτσι, ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα. Όμως, επτά λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου μίλησε η χρυσή αλλαγή του Αλέγκρι.

Ο λόγος για τον Αρκάντιους Μίλικ, τον Πολωνό στράικερ της Βέκια Σινιόρα. Μόλις ένα λεπτό αφότου είχε πάρει τη θέση του Βλάχοβιτς. Έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή. Έτσι, μείωσε σε 2-1. Ταυτόχρονα, υπέγραψε την πρόκριση της Γιουβέντους στον τελικό.  Πλέον, περιμένει την αντίπαλό της από το ζευγάρι Αταλάντα-Φιορεντίνα (1-0 οι βιόλα στο πρώτο ματς).