You are currently viewing Copa Africa : Αποκλεισμός-σοκ για Αλγερία
Copa Africa : Αποκλεισμός-σοκ για Αλγερία,  το απόλυτο φαβορί στα αρτιά για το repeat, πρόκριση για την Ισημερινή Γουινέα στους "16" .

Copa Africa : Αποκλεισμός-σοκ για Αλγερία,  το απόλυτο φαβορί στα «χαρτιά» για το… repeat, πρόκριση για την Ισημερινή Γουινέα ακολούθησε στους “16” την Ακτή.

Η Ισημερινή Γουινέα ακολούθησε στους “16” του Copa Africa την Ακτή, εκτός συνέχειας η κάτοχος και φαβορί Αλγερία.

Εκτός Copa Africa από τους ομίλους η Αλγερία!

Το απόλυτο φαβορί στα «χαρτιά» για το… repeat, μετά τον τίτλο του 2019, υποχρεώνεται να παραδώσει πρόωρα τα σκήπτρα της,

ολοκληρώνοντας το γκρουπ ουραγός και με το πιο ισχυρό «χαστούκι» για το φινάλε.

Η Ακτή Ελεφαντοστού υπέταξε με 3-1 την αγνώριστη και τρομερά δύστοκη επιθετικά ομάδα του Ριγιάντ Μαχρέζ

και την έθεσε νοκ-άουτ, σφραγίζοντας μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στα χρονικά του θεσμού.

Οι κάτοχοι του τροπαίου τα είχαν κάνει… θάλασσα στα πρώτα δύο παιχνίδια και χρειάζονταν πάση θυσία τη νίκη για να περάσουν στα νοκ-άουτ.

Η συνταγή ήταν γνωστή, το σύνολο του coach Μπελμαντί απειλούσε μπροστά, αλλά αδυνατούσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο

και οι αμυντικές του αδυναμίες απέναντι σε έναν ισχυρότατο και ποιοτικό αντίπαλο όπως η Ακτή τιμωρήθηκαν χωρίς έλεος.

Ο Φρανκ Κεσί στο 22’ από ασίστ του Νικολά Πεπέ και ο Σανγκαρέ από ασίστ του Οριέ στο 39’ έγραψαν το 2-0 στο ημίχρονο

και ο εξτρέμ της Άρσεναλ πήρε τη σκυτάλη από τελική πάσα του Αλέ για το εμφατικό 3-0 στο 54’.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο σταρ της Αλγερίας και της Μάντσεστερ Σίτι, Μαχρέζ, έχασε πέναλτι στο 60ο λεπτό,

επιβεβαιώνοντας τον νόμο του Μέρφι πως… αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει στραβά.

Η Ισημερινή Γουινέα πήρε το εισιτήριο για τους 16 του Copa Africa επικρατώντας με 1-0 της Σιέρα Λεόνε

και ακολούθησε στα νοκ-άουτ την Ακτή Ελεφαντοστού, που κατέλαβε την πρωτιά στον 5ο όμιλο νικώντας 3-1 και πετώντας εκτός συνέχειας την Αλγερία.

Μετά από τις δύο πρώτες αγωνιστικές η Ισημερινή Γουινέα ήξερε ενόψει του τελευταίου αγώνα της απέναντι στην Σιέρα Λεόνε

πως με νίκη ή ισοπαλία θα ακολουθούσε την Ακτή Ελεφαντοστού στη νοκ-άουτ φάση του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής

και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Μπήκε καλά στην αναμέτρηση του “Λίμπε Στέιντιουμ” και στο 38ο λεπτό μπήκε μπροστά στο σκορ με το γκολ του Γκανέ,

για να φροντίσει από εκεί και πέρα να διαχειριστεί εξαιρετικά το προβάδισμά της και να πάρει το χρυσό τρίποντο,

που την έστειλε στους 6 βαθμούς και την έστειλε στην επόμενη φάση ως δεύτερη της βαθμολογίας του 5ου ομίλου.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για την Αλγερία έπειτα από ένα αήττητο σερί 35 αγώνων,

η οποία την καταδίκασε σε αποκλεισμό,

με την Ακτή Ελεφαντοστού να παίρνει έτσι ρεβάνς για τον αποκλεισμό της στα προημιτελικά της διοργάνωσης από την συγκεκριμένη αντίπαλο, τρία χρόνια πριν.