You are currently viewing Conference League: Ντροπή για την ΑΕΚ, πάλεψε ο Άρης! (vids)
Conference League: Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να προκριθεί έναντι της Βελέζ Μόσταρ με τον αποκλεισμό να είναι ντροπή, ενώ ο Άρης το πάλεψε με την Αστάνα.

Conference League: Δεν ξεκινάει καλά η ΑΕΚ τη σεζόν, αφού δεν τα κατάφερε με την Βελέζ. Νίκησε 1-0 στην κανονική διάρκεια. Και με την ήττα 2-1 του πρώτου αγώνα, το ματς πήγε στην παράταση. Ο Άρης νίκησε 2-1 την Αστάνα, αλλά έμεινε εκτός, έχοντας ηττηθεί 2-0 στην πρώτη αναμέτρηση.

Κάζο για την ΑΕΚ που ηττήθηκε 3-2 στα πέναλτι από κάποια Βελέζ και αποκλείστηκε. Νίκησε 1-0 στην κανονική διάρκεια. Το ματς πήγε στην παράταση. Που  δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι. Εκεί η Βέλεζ επικράτησε με 3-2 και πήρε το εισιτήριο.

Κι όλα αυτά ενώ ο Στάνκοβιτς απέκρουσε δύο πέναλτι, αλλά το προβάδισμα που έδωσε δεν το εκμεταλλεύτηκαν οι συμπαίκτες του στην ΑΕΚ. Ο Αραούχο έχασε το τελευταίο πέναλτι, αφού απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας, για να περάσει η Βελέζ. Οι Ανσαριφάρντ (δοκάρι), Λόπες έχασαν τα άλλα πέναλτι.

Στα του αγώνα η ΑΕΚ έχασε πολλές ευκαιρίες κυρίως με τον Αραούχο. Τις περισσότερος έβγαλε ο τερματοφύλακας Μπογκντάνοβιτς, που του έπιασε και το πέναλτι στην ρώσικη ρουλέτα.

Το γκολ που λύτρωσε την ΑΕΚ πέτυχε ο Πέτρος Μάνταλος στο 98′, με πλασέ, μετά από κεφαλιά – πάσα του Ανσαριφάρντ.

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μιτάι (69′ Λόπες), Τζαβέλλας, Βράνιες, Μπακάκης (90′ Σβάρνας), Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Τάνκοβιτς (62′ Ανσαριφάρντ), Λιβάι Γκαρσία (80′ Αλμπάνης, 90′ Σάκχοφ), Αραούχο

Βελέζ (Φέτζα Ντούντιτς): Μπογκντάνοβιτς, Φερέιρα, Ζελίκοβιτς, Ίσιτς (95′ Μπραντάο), Οβτσινα, Χασάνοβιτς, Ράντοβατς (86′ Ζβόνιτς), Πρσες (63′ Βεχάμποβιτς), Τσόσιτς (95′ Όσμιτς), Άντζουσιτς (73′ Τσβιγιάνοβιτς), Ζαΐμοβιτς (73′ Γκεοργκίεβιτς)

ΑΡΗΣ – ΑΣΤΑΝΑ 2-1

Ο Άρης είχε το δύσκολο έργο να κάνει την ανατροπή, μετά την ήττα με 2-0 στο πρώτο ματς με την Αστάνα. Την άγγιξε και είναι κρίμα που δεν κατάφερε, με τη νίκη του 2-1, σε μια αναμέτρηση που πήγε στην παράταση.

Στα πρώτα 25 λεπτά ο Άρης έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες. Για να έρθει το 36′ και ο Μάνος να εκμεταλλευτεί την μη καλή απόκρουση του Νεπογκόντοφ στην κεφαλιά του Φαμπιάνο, για να σκοράρει.

Μαντσίνι (53’), Γκάμα (59’) και Φαμπιάνο (61’) απείλησαν την εστία του Νεπογκόντοφ, χωρίς όμως να βρουν δίχτυα.

Στο 78′ ο Σάσα σκόραρε με κεφαλιά για να κάνει το 2-0. Βέβαια στο 86′ αποβλήθηκε ο Γκαρσία και οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες. Λίγο πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας ο Άρης ζήτησε πέναλτι σε χτύπημα που δέχθηκε ο Μπερτόγλιο. Αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε κάτι. Μάλιστα ο ιδιοκτής της ΠΑΕ, Θόδωρος Καρυπίδης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και διαμαρτυρήθηκε έντονα.

Στην παράταση και το 101′ ο Μάνος έχασε ένα τρομερό τετ α τετ. Με την Αστάνα, που ήταν στριμωγμένη να σκοράρει με τον Μπίτρι στο 120′.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Λούκας Σάσα, Ματίγια (83’ Τζέγκο), Μπερτόγλιο (115’ Χαΐροβιτς), Μαντσίνι (66’ Ματέο Γκαρσία), Μπρούνο Γκάμα, Μάνος (Μπρούνο 101’).

ΑΣΤΑΝΑ (Αντρέι Τιχόνοφ): Ναπογκόντοφ (Ζαρούτσκι 90+1), Ρουκάβινα, Μπίτρι, Τομάσεβιτς, Μπεϊσεμπέκοφ, Τσουπέρκα, Κουάτ (64’ Γκούρμαν), Εμπόνγκ, Εουτζέριο, Μπαρσεγκιάν (80’ Αϊμπέτοφ), Μπετσιράι (46’ Καντέτ)