You are currently viewing Champions League: Νίκη για τη Μπαρτσελόνα των ανατροπών στο Παρίσι

Σε ένα παιχνίδι-όνειρο, η Μπαρτσελόνα πήρε στο Παρίσι το αβαντάζ πρόκρισης για τα ημιτελικά του Champions League.

Στο πρώτο παιχνίδι της μεταξύ τους σειράς για τα προημιτελικά του Champions League, η Παρί υποδέχθηκε την Μπαρτσελόνα. Το παιχνίδι ήταν απολαυστικό από όλες τις απόψεις. Είχε 5 γκολ και 2 απίστυτες ανατροπές. Στο τέλος του, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη (2-3) και μαζί το αβαντάζ της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα προημιτελικά του Champions League πάνε από το καλό στο καλύτερο. Μετά την τιτανομαχία της Ρεάλ με τη Σίτι, είδαμε ένα ακόμα επικό ματς. Στο Παρκ ντε Πρενς, Παρί και Μπαρτσελόνα μας χάρισαν θέαμα και συγκινήσεις σε ένα χορταστικότατο 90λεπτο.

Η Μπαρτσελόνα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με το γκολ του Ραφίνια στο 37ο λεπτό. Στην έναρξη όμως του δεύτερου μέρους, η Παρί μπήκε αγριεμένη. Σε χρόνο dt έκανε την ανατροπή με τους Ντεμπελέ και Βιτίνια. Οι Καταλανοί απάντησαν με το ίδιο νόμισμα μέσα σε ένα τέταρτο.

Πρώτα επανήλθαν στη… ζωή με το υπέροχο γκολ του Ραφίνια στο 62ο λεπτό. Στη συνέχεια δε, στο 77ο λεπτό, έριξαν ξερούς τους Παριζιάνους. Ο Κρίστενσεν που είχε μπει αλλαγή στο 75ο λεπτό, νίκησε τον Ντοναρούμα με κοντινή κεφαλιά δύο λεπτά αργότερα. Έτσι, έγραψε το 3-2 για την ομάδα του Τσάβι. Ταυτόχρονα, της έδωσε σημαντικότατο αβαντάζ ενόψει της ρεβάνς στο Μοντζουίκ σε έξι βράδια από τώρα.