You are currently viewing Χωρίς νικητή η ματσάρα στη Μαδρίτη!

Η Ρεάλ άντεξε στα σφυροκοπήματα της Σίτι στον επικό προημιτελικό του Champions League στη Μαδρίτη, που τελείωσε ισόπαλος με 3-3

Για την προημιτελική φάση του Champions League, η Ρεαλ υποδέχθηκε τη Μάντσεστερ Σίτι στη Μαδρίτη. Οι δυο υπερομάδες τα έδωσαν όλα, σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το ποδόσφαιρο. Το ματς αυτό το είχε όλα, εκτός από νικητή. Τελείωσε ισόπαλο, με σκορ-μαμούθ 3-3. Έτσι, η πρόκριση στην ημιτελική φάση θα κριθεί σε μια βδομάδα, στο Μάντσεστερ.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία με το… καλημέρα άνοιξε το σκορ. Ο Μπερνάσντο Σίλβα με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 για την ομάδα του μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Ρεάλ στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς. Γρήγορα βρήκε και το γκολ της ισοφάρισης. Αυτό ήρθε στο 12ο λεπτό, με αυτογκολ του Ρούμπεν Ντίας για το 1-1.

Η Βασίλισσα χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να διπλασιάσει τα τέρματά της και να κάνει την απόλυτη ανατροπή. Στο 14ο λεπτό ο Ροντρίγκο μετά από τρομερή αντεπίθεση, τροφοδοτήθηκε από τον Βινίσιους και έγραψε το 2-1. Λίγο αργότερα, ο ίδιος παίχτης, αστόχησε με την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά. Φάνηκε από νωρίς να θέλει να διευρύνει το προβάδισμά της. Ο Βινίσιους στο 56ο λεπτό, έφυγε σε τετ-α-τετ κι έκανε το σουτ. Η μπάλα όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα της Μάντσεστερ Σίτι.

Έπειτα, ήρθε η σειρά της ομάδας του Πεπ να απειλήσει. Καταρχήν, ο Φόντεν με εξαιρετικό σουτ έφερ την απόλυτη ισορροπία στο ματς. Στη συνέχεια, ο Γκβαρντιόλ πέτυχε ένα εντυπωσιακό τέρμα για το 3-2.

Η Ρεάλ όμως ήταν πολύ σκληρή για να… πεθάνει. Έτσι, στο 79ο λεπτό κατάφερε και πάλι να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με γκολάρα του Βαλβέρδε για το τελικό 3-3.