You are currently viewing Ατλέτικο – Εσπανιόλ 2-1: Λύτρωση με πέναλτι στο 100′
Ατλέτικο - Εσπανιόλ 2-1: Λύτρωση με πέναλτι στο 100 λεπτό των καθυστερήσεων και παραμένει σε τροχιά για το επόμενο Champions League.

Ατλέτικο – Εσπανιόλ 2-1: Λύτρωση με πέναλτι στο 100 λεπτό των καθυστερήσεων και παραμένει σε τροχιά για το επόμενο Champions League.

Η Ατλέτικο έσωσε το “τρίποντο” απέναντι στην Εσπανιόλ με 2-1, λύτρωση με πέναλτι στο 100 λεπτό των καθυστερήσεων διατηρώντας της σε σε τροχιά  Champions League.

Μπορεί να πέρασαν μόνο μερικές ημέρες μετά τον αποκλεισμό από την Μάντσεστερ Σίτι στο Champions League,

η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε έκανε βήμα για να είναι στη διοργάνωση και της επόμενης σεζόν.

Οι Rojiblancos μπορέι να τα βρήκαν σκούρα, αλλά κατάφεραν βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο κόντρα στην Εσπανιόλ

και πλέον είναι ισόβαθμοι με ματς περισσότερο με την Σεβίλλη και στο +3 από την Μπέτις.

Οι Καταλανοί ήταν καλύτεροι και πιο συγκροτημένοι στον αγωνιστικό χώρο, απείλησαν περισσότερο την αντίπαλη εστία, αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Γιαν Όμπλακ.

Στην ανάπαυλα, ο Ντιέγκο Σιμεόνε έκανε τριπλή αλλαγή και δύο παίκτες εκ των νεοεισελθόντων, οι Ματέους Κούνια και Γιανίκ Καράσκο,

ήταν πρωταγωνιστές  για την Ατλέτικο ..

συγκεκριμένα ο Γιανίκ Καράσκο, ο οποίος με ωραία ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 στο 52’.

Αυτή ήταν μία από τις σπάνιες επιθέσεις των γηπεδούχων που ανησύχησαν τον Ντιέγκο Λόπεθ.

Στο 74’ όμως οι γηπεδούχοι υπέστησαν πλήγμα με τον Κοντογκμπιά να βλέπει την δεύτερη κίτρινη καθώς έκανε χέρι μόλις έξω από την περιοχή

και ο Ραούλ Ντε Τομάς με φάουλ κατάφερε και νίκησε τον Ομπλακ που εντέδρασε καλά στην συγκεκριμένη φάση,

(παρότι νωρίτερα είχε τρεις καταπληκτικές επεμβάσεις) σε αυτή τη φάση δεν αντέδρασε καλά.

Η ισοφάριση προκάλεσε εκνευρισμό στους γηπεδούχους, που δεν έκαναν τελική μέχρι το 90+4′.

Μία κεφαλιά του Φελίπε εξώθησε τον Ντιέγκο Λόπεθ σε μία εντυπωσιακή επέμβαση και τρία λεπτά αργότερα ήρθε η λύτρωση.

Δυστυχώς για την Εσπανιόλ,για άλλη μία φορά… έμελλε να έχει την… τύχη του πρώτου γύρου από την Ατλέτικο.

Θυμίζουμε ότι τότε είχε χάσει στο 99’ με γκολ του Λεμάρ και σήμερα, είδε το VAR στο 100’ λεπτό της αναμέτρησης,

να της στερεί για άλλη μία φορά τον βαθμό….. με το χέρι του Ραούλ Ντε Τομάς, έπειτα από κόρνερ (και την βοήθεια του var) ,

να καταλογίζετε το πέναλτι και ο Καράσκο να το εκτελεί νικώντας από τα 11 βήματα τον Ντιέγο Λόπεθ για το τελικό 2-1.