You are currently viewing Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε την ολική ανατροπή
Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε την ολική ανατροπή από το -15 του 1ου ημιχρόνου, άλωσε την Εφές στην έδρα της με 77-83 και έκανε... άλμα τριάδας.
  • Post category:EUROLEAGUE
  • Post author:

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε την ολική ανατροπή από το -15 του πρώτου ημιχρόνου, άλωσε την Αναντολού Εφές στην έδρα της με 77-83 και έκανε… άλμα τριάδας.

Από την κόλαση στον παράδεισο… η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε από την… κόλαση του -15 του 1ου ημιχρόνου έκανε την ολική ανατροπή,

με σπουδαία εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο πήρε σπουδαία νίκη μέσα στην Πόλη, απέναντι στην Αναντολού Εφές με 77-83.

Μετά από αυτή την σπουδαία νίκη η ομάδα του Μιλάνου εδραιώνεται για τα καλά στην τρίτη θέση.

Αφού η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ανέβηκε στο 17-8, την στιγμή που η Εφές υποχώρησε στο 14-11.

Μεγάλο όφελος από το σημερινό αποτέλεσμα έχει η ομάδα του Ολυμπιακού,

καθώς πλέον βρίσκεται μια ανά από την τέταρτη θέση της κατάταξης.

Οι Πειραιώτες θέλουν μία νίκη στα παιχνίδια με Βιλερμπάν και Μπαρτσελόνα

για να εξασφαλίσουν το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Euroleague.

Ο ολυμπιακός μπορεί να φτάσει ακόμη και στην Τρίτη θέση, αλλά θα πρέπει να κάνει το 2/2 με Βιλερμπάν και Μπαρτσελόνα

και ταυτόχρονα η Αρμάνι Μιλάνο να μην κάνεις από την πλευρά της το 3 στα 3. Όλα είναι πιθανά!

Ο αγώνας:

Η Εφές έδειξε από την αρχή του παιχνιδιού ότι θέλει όσο τίποτε άλλο αυτή τη νίκη, με ένα απίθανο πρώτο δεκάλεπτο,

στο οποίο οι πρωταθλητές Ευρώπης μέτρησαν 7/9 τρίποντα και προηγήθηκαν με 30-21.

Η εικόνα παρέμεινε η ίδια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Εφές να έχει… ορμή την οποία δεν μπορούσε να σταματήσει εύκολα η Αρμάνι,

με τον Βασίλιε Μίτσιτς να συνεχίζει να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και με τη βοήθεια του Αντριάν Μοερμάν,

κατάφεραν να δώσουν διαφορά 15 πόντων στην Εφές (51-36) και γενικά μία αίσθηση ευφορίας στο γήπεδο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό λες και βλέπαμε έναν άλλο αγώνα,

τα ποσοστά των Τούρκων έπεσαν κατακόρυφα, οι Ιταλοί άρχισαν να παίζουν πιο ομαδικά.

Καθοριστικός στην ανατροπή των φιλοξενούμενων ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ πετυχαίνοντας 7 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο,

φέρνοντας τους Μιλανέζους σε απόσταση ενός πόντου για το 54-53 στο 27’.

Στο 29’ ο Ρίτσι έφερε το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία με ένα σουτ τριών πόντων .

Ο Ντάνστον ευστόχησε σε μία εκ των δυο βολών, για να δώσει την ευκαιρία στον Χάινς στην τελευταία φάση του δεκαλέπτου να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του

και να φέρει τους Ιταλούς στη θέση του οδηγού στη λήξη του χρόνου με 61-62.

Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι και παρέμεινε έτσι μέχρι το μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Η Αρμάνι προηγήθηκε για πρώτη φορά από το 1ο δεκάλεπτο με δυο πόντους με εύστοχες βολές του Μέλι στο 34’ κάνοντας το σκορ 67-69.

Το σκορ εναλλασόταν συνέχεια, με την Εφές να περνάει χάρη στις βολές του Μίσιτς μπροστά στο σκορ (71-70),

όμως οι Ιταλοί με δίποντα των Ντατόμε και Σιλντς πήραν προβάδισμα 3 πόντων (73-70) 4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Με ατομική προσπάθεια του Ντατόμε και με εκπληκτικό τελείωμα, ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (75-70).

Ο Σιλντς με δύο βολές του αύξησε το σερί των Ιταλών σε 8-0 διαμορφώνοντας το σκορ σε 77-70, προτού ο Μοερμάν με δύο βολές μειώσει σε 77-72.

Σιλντς και Μίτσιτς πρόσθεσαν από δύο πόντους στο ενεργητικό τους, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 79-74 υπέρ της Αρμάνι.

Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα διατήρησαν το πάνω χέρι μέχρι το φινάλε και η Αρμάνι πήρε το ροζ φύλλο αγώνα,

φεύγοντας με ένα τεράστιο διπλό από την Πόλη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-21, 51-36, 61-62, 77-83.