You are currently viewing Απίστευτος Ναδάλ, κατέκτησε το Australian Open!
Ο Ράφαελ Ναδάλ πέτυχε τεράστια νίκη με ανατροπή 3-2 επί του Μεντβέντεφ. Και κατέκτησε το τρόπαιο του Australian Open.

Ο Ράφαελ Ναδάλ είναι ο βασιλιάς του Τενις και ένας από τους καλύτερους στην ιστορία του. Αφού το πιστοποίησε για ακόμα μία φορά σήμερα, με το πολύ καλό και φορμαρισμένο Ντάνιλ Μεντβέντεφ. Καθώς παρά που ήταν πίσω στα σετ με 0-2, δεν τα παράτησε και εν τέλι πέτυχε τη τεράστια ανατροπή με 3-2 ( 2-6, 6-7, 6-4, 6-4, 7-5 ). Και κατάφερε να φτάσει σε ένα ακόμα τίτλο στο Australian Open.

Στο πρώτο σετ, ο Μεντβέντεφ είχε περισσότερη φρεσκάδα, μπήκε πολύ δυνατά, δεν έκανε καθόλου λάθη, παρά μόνο ελάχιστα. Έτσι έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 5-0 και διαμόρφωσε το 6-2, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στα σετ.

Το δεύτερο σετ ήταν αμφίρροπο, αφού ο Ναδάλ μπήκε πολύ καλύτερα από τον Ρώσο τενίστα και κατάφερε να κάνει το 4-1. Ωστόσο ο Μεντβέντεφ δεν το παράτησε το σετ, καθώς κατάφερε να μειώσει σε 4-3. Όμως ο Ισπανός πρωταθλητής έκανε το 5-3 και βρέθηκε μία ανάσα από το δεύτερο σετ. Εκεί μίλησε ο εγωισμός του Ντάνιλ, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 5-5 και να κάνει το 7-6 κάνοντας το 2-0.

Ο Ναδάλ ήταν με τη πλάτη στο τοίχο και κοντά στην ήττα. Ωστόσο μίλησε η καρδιά του και η δίψα, όπου ήθελε πάρα πολύ αυτό το μεγάλο τίτλο. Έτσι με ελαχιστοποίησε τα λάθη του, δυνάμωσε τα σερβις του και με εκπληκτικές επιθέσεις έφτασε στην ισοφάριση στα σετ σε 2-2 ( 6-4, 6-4 ).

Στο 5ο και καθοριστικό σετ, ο Ισπανός μπήκε με τη ψυχολογία στα ύψη, μετά τη τεράστια ισοφάριση. Αφού με μεγάλη σοβαρότητα έφτασε να προηγείται με 5-3 και να είναι ένα βήμα από τη κατάκτηση του τροπαίου. Αλλά ο Μεντβέντεφ δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε το ματς 5-5. Στο Tie Break όμως ο Ισπανός τενίστας κατάφερε να σοβαρευτεί και να διαμορφώσει το σετ σε 7-5, κάνοντας το 3-2.

Έτσι έφτασε σε μία τεράστια, μυθική ανατροπή ενός πολύ φορμαρισμένου αθλητή που είναι ο Μεντβέντεφ. Και κατέκτησε το 21ο Grand Slam σε τίτλους.