You are currently viewing Australian Open: Ο Τσιτσιπάς και οι δυσκολίες με τον Μεντβέντεφ (vids)
Australian Open: Δεν τα κατάφερε ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στον Ντανίλ Μεντβέντεφ με αποτέλεσμα να γνωρίσει μια ακόμα ήττα.

Αυτή την φορά ο Τσιτσιπάς ηττήθηκε στο Australian Open. Ο Μεντβέντεφ ήταν ανώτερος και επικράτησε με 3-1 σετ (7-5, 4-6, 6-4, 6-1). Έτσι θα είναι αυτός που θα αντιμετωπίσει τον Ραφαέλ Ναδάλ στον μεγάλο τελικό.

Μάλιστα αν ο Ρώσος τενίστας πάρει το τρόπαιο θα σκαρφαλώσει και στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης. Αναφορικά με τον Ναδάλ αν πάρει τον τίτλο θα φτάσει τα 21 Grand Slam στην καριέρα του και θα αφήσει πίσω με 20 τους Τζόκοβιτς, Φέντερερ.

Για τον Τσιτσιπά αυτή ήταν η 7η φορά που χάνει από τον Ρώσο τενίστα. Ο ίδιος έχει μείνει στις δύο νίκες απέναντι του.

Το πρώτο σετ πήγε στα σερβίς που έκαναν οι δύο παίκτες. Εκείνος που είχε την μπάλα έπαιρνε και το game. Ο Μεντβέντεφ ήταν αυτός που το πήρε αν και ο Έλληνας τενίστας το πήγε στο τάι μπρέικ.

Το δεύτερο σετ

Αναφορικά με το δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς πήρε δύναμη και από τον κόσμο που ήταν με το μέρος του. Κάποια στιγμή ο Μεντβέντεφ έκανε το 3-3.  Όμως φανταστικός Τσιτσιπάς το έκανε ξανά και πέρασε μπροστά (5-4)! Ο Έλληνας super star άντεξε και ισοφάρισε σε 1-1 σετ (6-4)!

Στο ξεκίνημά του, το τρίτο σετ έμοιαζε καρμπόν με το πρώτο, αφού Τσιτσιπάς και Μεντβέντεφ κρατούσαν είτε εύκολα είτε δύσκολα το σερβίς τους και όλα έδειχναν πως θα οδηγηθούν σε τάι μπρέικ. Παρόλα αυτά με τον Στέφανο να σερβίρει και τα game στο 4-5, ο Ρώσος έκανε την αντεπίθεσή του και πήρε προβάδισμα 0-40! Ο Έλληνας αθλητής το πάλεψε, όμως βρέθηκε πίσω με 2-1 (4-6).

Το… τέλος

Το τέταρτο και τελευταίο σετ όπως αποδείχτηκε, ανήκε δικαιωματικά στον Ρώσο ο οποίος έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του με τη σταθερότητά του. Ο Μεντεβέντεφ έκανε δύο μπρέικ για το 1-3 και το 1-5, σε ένα σημείο που ο Τσιτσιπάς είχε παραδοθεί ολοκληρωτικά και έχασε με 1-6, σκορ που αποδεικνύει ξεκάθαρα την εικόνα του σετ.