You are currently viewing Άνετα η Φενέρμπαχτσε την Μπασκόνια 75-53

Άνετα η Φενέρμπαχτσε την Μπασκόνια 75-53 με πρωταγωνιστή τον Ντε Κολό που τούς οδήγησε στην τέταρτη σερί νίκη στην Euroleague.

Για την 16η αγωνιστική της Euroleague η Φενέρμπαχτσε επικράτησε άνετα της Μπασκόνια με 75-53 με πρωταγωνιστή τον Ντε Κολό .

Την φοβερή κατάσταση στην οποία βρίσκεται, πιστοποίησε η Φενέρμπαχτσε, που κυριάρχησε καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με την Μπασκόνια.

Με τον Νάντο Ντε Κολό να κάνει την διαφορά και τον Πολονάρα να τον συμπληρώνει, η Φενέρμπαχτσε σημείωσε την τέταρτη σερί της νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη, η Φενέρμπαχτσε δεν τα άφησε ατιμώρητα και βρέθηκε να προηγείται με ασφαλές, διψήφιο προβάδισμα.

Πλέον η Φενέρμπαχτσε βρίσκεται στο 7-9 στη σεζόν την ώρα που η Μπασκόνια έπεσε στο 5-11.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντε Κολό με 17 ενώ για την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Ίνοχ με 14

Tο παιχνίδι άρχισε πολύ καλά για την Φενέρμπαχτσε, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν στην αναμέτρηση με 3/3 τρίποντα

και ήδη από το πρώτο δίλεπτο προηγήθηκαν με 9-2.

Έτσι πήραν πλήρως τον έλεγχο και μέσω της καλής τους άμυνας μπόρεσαν να βρουν εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο,

φθάνοντας στο 15-2 στα μισά της πρώτης περιόδου.

Η Μπασκόνια ξύπνησε κάπως επιθετικά με τα τρίποντα των Ίνοχ και Γκρέιντζερ, ενώ ήρθε και ένα ακόμα από τον Κοστέλο στο φινάλε του δεκαλέπτου,

το οποίο έκλεισε με το σκορ στο 19-14.

Παρόμοια με την πρώτη και η έναρξη της δεύτερης περιόδου, αφού η Φενέρμπαχτσε έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ

και κράτησε τους φιλοξενούμενους μόλις στον έναν πόντο στα πρώτα τεσσεράμισι λεπτά.

Ο Χαζέρ έδωσε μεγάλη ενέργεια και τα εύστοχα σουτ του Πολονάρα έφεραν τους Τούρκους στο 29-15.

Οι Βάσκοι κατάφεραν και πάλι να βρουν κάποιες λύσεις για να ροκανίσουν τη διαφορά και μείωσαν σε 33-26 στο 17’.

Ωστόσο, στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντε Κολό.

Ο Γάλλος πέτυχε δέκα πόντους στα τελευταία 2:46 του ημιχρόνου και η Φενέρ πήγε στην ανάπαυλα με +15 (43-28).

Το δεύτερο μέρος άρχισε με δύο εύστοχα τρίποντα των φιλοξενούμενων

και μετά από αρκετή ώρα, η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό με το 43-34 στο 23’.

Ο Ντε Κολό επέστρεψε στο παιχνίδι και μαζί με τον Πολονάρα έδωσαν σημαντικές λύσεις επιθετικά για την Φενέρ που «κόλλησε».

Η τρίτη περίοδος ανήκε στους Βάσκους που κράτησαν τους αντιπάλους τους στους δώδεκα πόντους,

όμως το 55-43 στο 30’ ήταν ένα σημαντικό προβάδισμα για τους Τούρκους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε φρόντισε να μην δώσει δικαίωμα στην Μπασκόνια να πιστέψει στην ανατροπή και συνεχώς ανέβαζε τον δείκτη της διαφοράς.

Το επιμέρους 20-10 της τέταρτης περιόδου αντικατοπτρίζει ακριβώς τι συνέβη στην “Ulker Arena”.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 13-3 μετά το 36′ και έκλεισαν το παιχνίδι με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +22 (75-53).

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 43-28, 55-43, 75-53

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόζερ, Παστούσιακ, Κόλιενσιτς