You are currently viewing Η Αναντολού Εφές επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης 93-90
Η Αναντολού Εφές επικράτησε με ανατροπή της Ρεάλ Μαδρίτης με 93-90 και παρέμεινε σε τροχιά 4αδας καταδιώκοντας τον Ολυμπιακό και την Αρμάνι .
  • Post category:EUROLEAGUE
  • Post author:

Η Αναντολού Εφές επικράτησε με ανατροπή της Ρεάλ Μαδρίτης με 93-90 και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας καταδιώκοντας τον Ολυμπιακό και την Αρμάνι Μιλάνο.

Με πρωταγωνιστή τον Βασίλιε Μίσιτς οποίος πέτυχε 29 πόντους, η Αναντολού Εφές επικράτησε με σπουδαία ανατροπή της Ρεάλ Μαδρίτης με 93-90 για την 31η αγωνιστική της Euroleague.

Εκτός του Μίσιτς που σταμάτησε στους 29 πόντους (8/8 βολές, 6/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο,

μεγάλη συμμετοχή σε αυτή την ανατροπή είχε ο Μοερμάν (18π., 6ριμπ.) και ο Λάρκιν (12π.).

Η Ρεάλ, είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα, με τον Ντεκ να πετυχαίνει 23 πόντους και 10 ριμπάουντ και με τον Γιαμπουσέλε 20 πόντους.

Η αναμέτρηση:

Οι Ισπανοί έδειξαν από το ξεκίνημα της ναμέτρησης την διάθεση να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και αυτό καλά το κατάφερε ώς ένα σημείο όμως.

Η Ανατολού Εφές δεν επέτρεψε στους Μαδριλένους να ξεφύγουν στο σκορ , με τους Μίσιτς – Μοερμάν να έχουν συνεχόμενη επαφή με το καλάθι με το σκορ (9-13 στο 5’),

και την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να κλείνει την περίοδο στο 19-21 επιδεικνύοντας επιθετική ανωτερότητα.

Η ευστοχία των παικτών της Ρεάλ δεν σταμάτησε, με τα δύο δύο τρίποντα του Φερνάντεθ και την καλή μέρα που βρισκόταν ο Πουαριέ διαμόρφωσαν το 21-31,

με τους Γιαμπουσέλε και Ντεκ να στέλνουν τη διαφορά στη συνέχεια στο +13 (26-39).

Ο Βασίλε Μίσιτς είχε όμως άλλη γνώμη και ήταν «ζεστός» πετυχαίνοντας 17 πόντους στο 1ο ημίχρονο

και με την βοήθεια του Πλάις κατάφεραν την Εφές να κάνουν ένα σερί 11-0 για το 42-44,

και η Ρεάλ να κλεσει το ημίχρονο και να πάει στα αποδυτήρια με σκορ 44-51.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και αυτό δυναμικά με τον Λάρκιν να πετυχαίνει ένα τρίποντο από την γωνία στο 27′,

και τους Τούρκους να μειώνουν την διαφορά στους πέντε (62-67) και να ξαναμπαίνουν στο ματς.

Γιαμπουσέλι και Μορμάν ξαναχτύπησαν τους Μαδριλένους κάνοντας το σκορ 65-70

και με τον Γιαμπουσέλι να βάζει νέο μεγάλο σουτ το σκορ πήγε στο +8.

Η Ρεάλ Μαδρίτης προσπάθησε να αντιδράσει με τρία σερί τρίποντα (Γιαμπουσέλε, Ερτέλ, Χανγκά) και διαμόρφωσαν το σκορ 69-79,

λίγο πριν την λήξη της 3ης περιόδου της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι είχαν ξεκινήσει την αντεπίθεσή τους…

και μπήκαν δυναμικά στην 4η περίοδο και με πείσμα αλλά και με όπλο την ενέργεια του κόσμου μετέτρεψε το 74-84

σε 88-88 (37’) με τα σουτ των Μοερμάν και Μίσιτς.

Ο Ντεκ από την άλλη πλευρά έβαζε ότι σουτ έπαιρνε, ενώ ο Μπράιαντ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα του με 91-90 στο 38’.

Ο αγώνας είχε πάρει… φωτιά,

ο Μίσιτς με κλέψιμο έκανε το 93-90, με τη Ρεάλ να αστοχεί σε διαδοχικά τρίποντα.

Στα τελευταία 25 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης ο Λάρκιν έχασε το λέι απ,

ομοίως όμως άστοχος ήταν στο τρίποντο και ο Φερνάντεθ για τη Ρεάλ στο τέλος του αγώνα,

με το σουτ να βρίσκει σίδερο και δεν μπόρεσε να δώσει ένα έξτρα πεντάλεπτο στους φίλους του.

Δεκάλεπτα: 19-21, 44-51, 73-79, 93-90