You are currently viewing Η Αναντολού Εφές διέσυρε την Μακάμπι 109-77
Η Αναντολού Εφές διέσυρε την Μακάμπι Τελ Αβίβ 109-77  με ρεκόρ τριπόντων και με την νίκη που πήρε ανέβηκε στο 13-12.

Η Αναντολού Εφές διέσυρε την Μακάμπι Τελ Αβίβ 109-77  με ρεκόρ τριπόντων και με την νίκη που πήρε ανέβηκε στο 13-12, για να παραμείνει σε τροχιά οκτάδας.

H Αναντολού Εφές έστειλε το μήνυμα και η μπασκετική Ευρώπη το έλαβε: η πρωταθλήτρια Ευρώπης διέσυρε και έκανε  φύλο και φτερό την Μακάμπι Τελ Αβίβ (109-77).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν άφησε πίσω της την ήττα στο ΣΕΦ με το buzzer beater τρίποντο του Κώστα Σλούκα,

«ξέσπασε»… πάνω στην Μακάμπι Τελ Αβίβ και με την νίκη που πήρε ανέβηκε στο 13-12, για να παραμείνει σε τροχιά οκτάδας.

Μάλιστα, το πέτυχε με ρεκόρ τριπόντων σε αγώνα της Euroleague (22) και με ασύλληπτα ποσοστά (22/34, 64,7%).

Κανένα περιθώριο. Καμία ευκαιρία.

Η Αναντολού Εφές διέλυσε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και απέδειξε ότι τα προβλήματα των Ισραηλινών είναι μεγαλύτερα από την απομάκρυνση του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ο Σέιν Λάρκιν ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, προτού επιβιβαστεί στο αεροπλάνο για την Αθήνα,

προκειμένου να ενισχύσει την Εθνική Τουρκίας στο ματς κόντρα στην Ελλάδα.

Το ματς ήταν ντέρμπι για περίπου 5 λεπτά (8-4) με την Εφές να πατάει… γκάζι και να χάνεται.

Από το 11-6, με δύο βολές του Ντέρικ Ουίλιαμς, ο οποίος δέχτηκε ένα χτύπημα στο κεφάλι,

το οποίο… ζάλισε τελικά τη Μακάμπι,

βρέθηκε στο 21-10 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Η Εφές μέτρησε το απίθανο 22/34 (64.7%) τρίποντα, ευστοχώντας από κάθε σημείο πέρα από τα 6.75.

Και τους Ισραηλινούς να μπορούν μόνο να παρακολουθούν.

Η Μακάμπι έχασε οριστικά την επαφή με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 45-31,

με ένα τρίποντο του Μπομπουά στη λήξη.

Για το υπόλοιπο του αγώνα, η διατήρηση της διαφοράς ήταν εύκολη υπόθεση,

όσο έμπαιναν τα τρίποντα και όσο η Μακάμπι επέμενε στο μονότονο και μονοδιάστατο παιχνίδι των προσωπικών ενεργειών.

Χαρακτηριστικό είναι το χρονικό σημείο, όπου η Εφές ευστόχησε σε τρία διαδοχικά τρίποντα και η Μακάμπι δεν μπορούσε να απαντήσει.

Στο φινάλε της 3ης η διαφορά έφτασε στους 27 πόντους (74-47), ενώ η ομάδα του Εργκίν Αταμάν,

ο οποίος πριν τον αγώνα μίλησε για τον πόλεμο στην Ουκρανία,συμπλήρωσε 100 πόντους με ένα τρίποντο του Άντερσον 2:44 πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 45-31, 74-47, 109-77