You are currently viewing Άλμα τετράδας ο Παναθηναϊκός
Άλμα τετράδας ο Παναθηναϊκός με το σπουδαίο διπλό με 0-1 απέναντι στον Ιωνικό, φτάνοντας στους 30 βαθμούς και είναι πια μόνος στην 4η θέση .

Άλμα τετράδας ο Παναθηναϊκός με το σπουδαίο διπλό με 0-1 απέναντι στον Ιωνικό, φτάνοντας στους 30 βαθμούς και είναι πια μόνος στην 4η θέση στο -3 από την ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε διά πυρός και σιδήρου από την Νίκαια και με το 0-1 επί του Ιωνικού έκανε άλμα τετράδας .

Μόνος στην τέταρτη θέση βρίσκεται πλέον ο Παναθηναϊκός, μετά την πολύ σημαντική του νίκη στην Νίκαια επί του Ιωνικού,

έφτασε στους 30 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την ΑΕΚ που βρίσκεται στην τρίτη θέση, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο από το «τριφύλλι».

Σε συνδυασμό με την εντός έδρας ήττα του ΟΦΗ από τον εκπληκτικό Παναιτωλικό (2-4),

τρεις περισσότερους από τον ΠΑΣ Γιάννινα, που φιλοξενείται την Κυριακή από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης»

και τέσσερις από τους Κρητικούς, ενώ έχουν και ματς λιγότερο!

Το τριφύλλι δεν έπαιξε καθόλου καλά, δεν μπόρεσε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Χουτεσιώτη

και χρειάστηκε μια εξαιρετική ενέργεια του Βιγιαφάνιες και ένα πανέμορφο γκολ του φορμαρισμένου Αϊτόρ για να πάρει τους τρεις βαθμούς

και μία νίκη που είχε τόσο ανάγκη ενόψει της συνέχειας.

Από την άλλη ο Ιωνικός είχε καλή απόδοση, έπαιξε στα ίσια τους πράσινους, είχε τις φάσεις για να σκοράρει, δεν τα κατάφερε

και τελικά γνώρισε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα του.

Με σύστημα 5-3-2 παρέταξε τον Ιωνικό ο Δημήτρης Σπανός.

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Χουτεσιώτης, με τον Ρομαό μαζί με τους Τσιγκρίνσκι και Σάντσες να συνθέτουν την τριάδα στα στόπερ.

Στο δεξί άκρο της άμυνας ήταν ο Μύγας, στο αριστερό ο Βαλεριάνος, με τον Κάνιας να αγωνίζεται ως εξάρι.

Μπροστά από τον Ισπανό χαφ έπαιζαν ως εσωτερικοί μέσοι οι Ντάλσιο και Άοσμαν, με τους Λένις και Τουράμ να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο.

Δεν άλλαξε το 4-3-3 για τον Παναθηναϊκό,

με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να διατηρεί τον Μπρινιόλι στην εστία.

Οι Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ και Χουάνκαρ συνέθεταν την τετράδα στην άμυνα,με τους Πέρεθ, Μαουρίσιο και Βιγιαφάνιες να αποτελούν την τριάδα των χαφ.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης άρχισε ο Αϊτόρ, στο αριστερό ο Βιτάλ αντί του Παλάσιος, με τον Καρλίτος να είναι ο μοναδικός προωθημένος.

Ο αγώνας:

Ο Ιωνικός απείλησε πρώτος και συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό με σουτ του Ντάλσιο που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Ματέους Βιτάλ απέσπασε την μπάλα από τον Αλεξίς Ρομάο, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από δεξιά,

αλλά δεν έκανε καλό γύρισμα προς τον Καρλίτος.

Ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να επιτεθεί ξανά με αξιώσεις, όταν στο 14′ ο Λούκας Βιγιαφάνιες έπιασε σουτ εκτός περιοχής και ο Λευτέρης Χουτεσιώτης μπλόκαρε.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία, πάντως, ανήκε στον Ιωνικό.

Το ρολόι σημάδευε το 16′ και η μπάλα στήθηκε στο κόρνερ.

Ο Αϊάς Άοσμαν εκτέλεσε, ο Γιώργος Μύγας πήρε τη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και αστόχησε για λίγα εκατοστά.

Στη συνέχεια, οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ελαχιστοποιήθηκαν, ώσπου στο 38 λεπτό, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ!

Η φάση άρχισε με κάθετη του Ρούμπεν Πέρεθ στον Καρλίτος, εκείνος έδωσε στον Βιτάλ, ο οποίος άφησε στον Βιγιαφάνιες.

Η σπουδαία επιθετική προσπάθεια ολοκληρώθηκε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό.

Με σέντρα του Αργεντινού στο δεύτερο δοκάρι και τρομερό απευθείας βολέ του Αϊτόρ να κάνει το 0-1 δίνοντας το προβάδισμα στο τριφύλλι!

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί στα… καπάκια το προβάδισμά τους, με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει στο 40′ το μακρινό σουτ του Καρλίτος.

Ο Ιωνικός μπήκε… φορτσάτος στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας δοκάρι στο 48′!

Ύστερα από γύρισμα του Ντάλσιο από τα αριστερά, ο Μύγας έπιασε το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο πόδι του Χουάνκαρ

κι εν συνεχεία στο αριστερό δοκάρι, για να περάσει κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο δεξιός μπακ των γηπεδούχων είχε και σουτ από τα όρια της περιοχής, το οποίο όμως ήταν άστοχο.

Το «τριφύλλι» είχε σημαντική στιγμή στο 54′,

όταν ο Βιτάλ έφυγε στην κόντρα, πάτησε περιοχή, με τον Μύγα να επιστρέφει να κόβει καίρια.

Στο 66′ προχώρησαν σε αλλαγές οι δύο ομάδες, με τον Γιοβάνοβιτς να ρίχνει στο ματς τους Ιωαννίδη

και Παλάσιος για τον Παναθηναϊκό (αντί των Καρλίτος και Βιτάλ)

και τον Σπανό τους Μάντζη και Κιάκο για τον Ιωνικό (στη θέση των Τουράμ και Λένις).