You are currently viewing Η Αλγερία γκέλαρε με την αδύναμη Σιέρα Λεόνε!
Η Αλγερία είχε απρόσμενη ισοπαλία 0-0 με αντίπαλο τη Σιέρα Λεόνε. Έτσι ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις της στο Κόπα Άφρικα.

Η Αλγερία η κάτοχος του τροπαίου στο προηγούμενο τουρνουά στο Κόπα Άφρικα, τα βρήκε σκούρα απέναντι στην αδύναμη ομάδα της Σιέρα Λεόνε, αφού έφτασε στην ισοπαλία με 0-0. Και προβλημάτισε έντονα στη πρεμιέρα σε αυτή τη διοργάνωση.

Η ομάδα με τους περισσότερους αστέρες στο ρόστερ, από κάθε άλλη ομάδα στο φετινό Κόπα Άφρικα, όπως είναι ο Σλιμάνι, ο Μαχρέζ, ο Φεγκουλί, ο Μπράχιμι, αλλά και ο Ριγιάντ, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ, όπου θα της δώσει το προβάδισμα στο σκορ. Αφού έπεσε απάνω στη πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των τυπικά φιλοξενούμενων.

Μάλιστα ο αντίπαλος βρήκε πολλούς ανοιχτούς χώρους και εν μέσω των αντεπιθέσεων δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Αλγερινούς. Μάλιστα στο 50ο λεπτό πέτυχαν το γκολ, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, αύξησαν κατά πολύ την πίεση, αλλά παρά τις ευκαιρίες που είχαν, δεν μπόρεσαν να πετύχουν τη πρώτη τους νίκη και γκέλαραν με το καλημέρα στη διοργάνωση.

ΑΛΓΕΡΙΑ: Εμπολί, Ατάλ, Μαντί, Μπεντράν (46′ Μπενλαμρί), Μπενσεμπαϊνί, Μπελκεμπλά (84′ Μπενραχμά), Μαχρέζ, Φεγκουλί (64′ Μπουλαγιά), Μπραχιμί (65′ Μπεντεμπκά), Μπελαϊλί, Σλιμανί (65′ Μπουνετζά)

ΣΙΕΡΑ ΛΕΟΝΕ: Μ. Καμαρά, Κακέι, Μπανγκουρά, Κ. Καμαρά, Στ. Κόκερ, Ράιτ, Κουί, Τζ. Καμαρά, Μπουντού,  Τουράι (84′ Καϊκάι), Α. Καμαρά (76′ Φοφανά)