You are currently viewing Copa Africa: Πρεμιέρα με δύσκολη νίκη για την Σενεγάλη!
Η Σενεγάλη αν και αγχώθηκε, επικράτησε με 1-0 την Ζιμπάμπουε. Και μπήκε με το δεξί στη τελική φάση του Κόπα Άφρικα.

Η Σενεγάλη τα βρήκε σκούρα, απέναντι στη πολύ σκληρή ομάδα της Ζιμπάμπουε. Αφού παρά τις πολλές ευκαιρίες που είχε, δεν μπόρεσε να πετύχει το πολυπόθητο τέρμα. Έπρεπε να φτάσει η αναμέτρηση στο 97ο λεπτό, όπου με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μανέ, να επιβληθεί. Ωστόσο ένα εκ των φαβορί για τη κούπα, δεν έπεισε με την εικόνα της.

Η παρέα του Μανέ, ήθελε να έχει ένα πολύ ξεκούραστο μεσημέρι, απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου, την Ζιμπάμπουε.

Όμως αυτό δεν επαληθεύτηκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, καθώς η ομάδα του Σισέ αμυντικού του Ολυμπιακού. Έβγαλε πολλές δυσκολίες απέναντι στην πολύ καλή και οργανωμένη άμυνα των τυπικά φιλοξενούμενων.

Έτσι έπρεπε να φτάσουμε στο 97ο λεπτό, για να βρει η Σενεγάλη το γκολ. Αφού κέρδιζε πέναλτι, το εκτέλεσε ο Σανέ, όπου ήταν εύστοχος. Και έτσι έδωσε το πολύ σημαντικό τρίποντο στην ομάδα του και έκαναν ποδαρικό με νίκη στη διοργάνωση.