You are currently viewing Ακόμα και ο Λιονέλ Μέσι δεν μπορούσε να πιστέψει την πρόκριση της Ρεάλ Μαδρίτης
Η Ρεάλ Μαδρίτης, αντιμετώπιζε την Μάντσεστερ Σίτι, στο Μπερναμπέου, για τον δεύτερο ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Είχε βρεθεί πίσω στο σκορ, από το πρώτο παιχνίδι. Ενώ μετά από άλλο ένα γκολ των Άγγλων όλα φαίνονταν να είχαν τελειώσει. Όμως η «Βασίλισσα» ολοκλήρωσε άλλη μια επική ανατροπή, στην παράταση, κερδίζοντας την θέση της στον τελικό. Ένα γεγονός, που δεν μπορούσε να πιστέψει, ούτε ο Λιονέλ Μέσι.

Μεγάλη ήταν η αναμέτρηση, ανάμεσα στην Ρεάλ Μαδρίτης και την Μάντσεστερ Σίτι, το βράδυ της Τετάρτης 4 Μαΐου, στο Μπερναμπέου. Ο δεύτερος ημιτελικός, των δύο ομάδων θα έκρινε την δεύτερη θέση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, με την Λίβερπουλ να περιμένει.

Η «Βασίλισσα», είχε βρεθεί πίσω στο σκορ, από το πρώτο παιχνίδι. Όταν ο Μαχρέζ, πέτυχε γκολ για το 1-0 στο 73ο λεπτό, όλα φαίνονταν να είχαν τελειώσει. Με την Σίτι να φτάνει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, στον τελικό. Αλλά στο τέλος, μίλησε η φανέλα και δεν υπάρχει πιο βαριά από της Ρεάλ.

Πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, έτσι ώστε να καταφέρουν, να στείλουν το συγκλονιστικό αυτό παιχνίδι, στην παράταση. Εκεί που είχαν φτάσει, δεν θα μπορούσε να πάει αλλιώς το ματς. Στο 94ο λεπτό, κέρδισαν πέναλτι, μετά από ένα κακό μαρκάρισμα. Το οποίο το βάρεσε, ποιος άλλος από τον Καρίμ Μπενζεμά.

Ο Γάλλος αρχηγός της Ρεάλ, βρήκε δίχτυα, χαρίζοντας την πρόκριση για τον τελικό του Παρισιού, στην ομάδα του. Βάζοντας με αυτόν τον τρόπο φωτιά, στην πόλη της Μαδρίτης. Καθώς τους έστειλε να αντιμετωπίσουν την Λίβερπουλ για ακόμα μια φορά, για το τρόπαιο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Με την Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα, να αδυνατεί και πάλι, να πάρει το ένα τρόπαιο που κυνηγάει τόσα χρόνια η ομάδα. Και το μόνο που ο Ισπανός δεν έχει πάρει, χωρίς την Μπαρτσελόνα.

Ο Λιονέλ Μέσι, φαίνεται πως δεν μπορούσε να πιστέψει πως έγινε η ανατροπή. Με τον καλό του φίλο, Σέρχιο Αγκουέρο, να αποκαλύπτει πως του έστειλε μήνυμα, όταν μπήκε το τρίτο γκολ της Ρεάλ. Στο οποίο έλεγε χαρακτηριστικά, «Πλάκα μου κάνετε, δεν είναι δυνατόν».