You are currently viewing Champions League: Τρομερή πρόκριση της Ρεάλ στον τελικό, 3-1 στην παράταση την Μάντσεστερ Σίτι!

Champions League: Με ανεπανάληπτη ανατροπή στις καθυστερήσεις η Ρεάλ Μαδρίτης έστειλε τον ημιτελικό με την Μάντσεστερ Σίτι στην παράταση, νίκησε με 3-1 και στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Λίβερπουλ!

Η “βασίλισσα” μπήκε πιο δυνατά στον επαναληπτικό ημιτελικό του Champions League και στο τέταρτο λεπτό ο Μπενζεμά απείλησε με κεφαλιά που δεν βρήκε στόχο. Eνώ στο 12’ ο Γάλλος επιθετικός σούταρε άστοχα. Νέα ευκαιρία για την Ρεάλ στο 18’ με το βολέ του Βινίσιους και δύο λεπτά αργότερα από την κάθετη του Ντε Μπρόινε ο Σίλβα σούταρε στην κίνηση, όμως ο Κουρτούα έδιωξε εντυπωσιακά. Η Σίτι απείλησε και στο 23’ με το σουτ του Ζεσούς, μόλις άουτ στην τελευταία αξιοσημείωτη φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Πριν συμπληρωθούν δέκα δευτερόλεπτα στην επανάληψη οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ. Από το παράλληλο γύρισμα του Μπενζεμά ο Βινίσιους βρέθηκε σε θέση βολής όμως πλάσαρε άουτ! Με την Σίτι να παίρνει προβάδισμα στο 73’, μετά από υπέροχη ομαδική ενέργεια η μπάλα έφτασε στον Μαχρέζ που με τρομερό πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Κουρτουά! Οι Αγγλοι είχαν πια αγκαλιάσει την πρόκριση και στο 87’ λίγο έλειψε να έρθει το 0-2. Mε τον Μαντί πάνω στη γραμμή να βγάζει το σουτ του Γκρίλις και ο Φόντεν δεν μπόρεσε να σκοράρει. Αμέσως μετά ο Γκρίλις… χόρεψε δύο αντιπάλους και σούταρε όμως ο Κουρτουά είπε “όχι” με εκπληκτική επέμβαση με το πόδι!

Για να φτάσουμε στον απίθανο επίλογο της κανονικής διάρκειας. Στο 90’ ο Μπενζεμά έκανε ωραίο γύρισμα και ο Ροντρίγκο με εξ επαφής προβολή έφερε το ματς στα ίσια. Και ένα λεπτό αργότερα από την σέντρα του Καρβαχάλ ο Ροντρίγκο με δυνατό άλμα και κεφαλιά έγραψε το 2-1! Μάλιστα η Ρεάλ άγγιξε και τρίτο γκολ στο 93’, όμως ο Εντερσον απέκρουσε στο τελείωμα του Ροντρίγκο…

“Καθάρισε” με Μπενζεμά

Ο σπουδαίος ημιτελικός οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί μόλις στο τρίτο λεπτό οι “μερένχες” κέρδισαν πέναλτι. Το οποίο αξιοποίησε ο Μπενζεμά στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Εντερσον (3-1). Μία μεγάλη -διπλή- ευκαιρία είχε η Σίτι για το γκολ που θα μπορούσε να στείλει το ματς στα πέναλτι. Στο 105’ ο Φόντεν έπιασε γυριστή κεφαλιά και ο Κουρτουά έκανε ακόμη μία μεγάλη απόκρουση. Και στην επαναφορά ο Φερναντίνιο εξ επαφής δεν μπόρεσε να σκοράρει…

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο (115′ Βάθκεθ), Νάτσο, Μεντί, Μόντριτς (75′ Ασένσιο), Κασεμίρο (75′ Καμαβινγκά), Κρόος (68′ Ροντρίγκο), Βαλβέρδε, Μπενζεμά (104′ Θεμπάγιος), Βινίσιους (115′ Βαγέχο)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Εντερσον, Γουόκερ (72′ Γκιουντογκάν), Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Σίλβα, Ρόδρι (99′ Στέρλινγκ), Ντε Μπρόινε (72′ Ζιντσένκο), Μαχρέζ (85′ Φερναντίνιο), Ζεσούς (79′ Γκρίλις), Φόντεν