You are currently viewing Η Αγγλία νίκησε το Ισραήλ και κατέκτησε το EuroU19
Η Αγγλία πέτυχε μεγάλη νίκη με 3-1 απέναντι στο Ισραήλ. Και κατέκτησε το EuroU19, όπου διεξήχθησαν στα γήπεδα της Σλοβακίας.

Ήταν ένας μεγάλος τελικός, με την Αγγλία να έχει ως στόχο τη νίκη. Με αποτέλεσμα να κατακτήσει άλλο ένα Ευρωπαικό πρωτάθλημα, μετά το 2017 όπου ήταν το τελευταίο.

Ενώ από την άλλη είχαμε το Ισραήλ, όπου ήθελε τη νίκη, ώστε να ολοκληρώσει το όμορφο παραμύθι σε αυτή τη τεράστια διοργάνωση. Έτσι εν τέλι τα Λιοντάρια ήταν αυτά, όπου έφτασαν στη νίκη με 1-3 και ολοκλήρωσαν αυτό το τουρνουά αήττητη χωρίς ήττα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους δύο αντιπάλους να έχουν όρεξη να παίξουν από την αρχή του αγώνα, ανοιχτά και επιθετικά. Ωστόσο οι Ισραηλινοί στο 40ο λεπτό ήταν αυτοί όπου μπήκαν σε θέση οδηγού με δράστη τον Γκλος, βάζοντας πολλές δυσκολίες στα Λιοντάρια. Έτσι αυτό το 0-1 υπέρ της ομάδας του Λαού, έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Άγγλοι στο δεύτερο μέρος, μπήκαν πολύ δυνατά και αποφασισμένα για την ανατροπή στο ματς. Βρήκαν την ισοφάριση στο 52ο λεπτό με τον Κόλουμ Ντολ. Ενώ στη συνέχεια πίεσαν και για το δεύτερο γκολ, αλλά παρά τις ευκαιρίες που είχαν, δεν βρήκαν αυτό το πολυπόθητο τέρμα. Και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι Άγγλοι εκεί παρουσιάστηκαν πιο δυνατοί και καλύτεροι των Ισραηλινών, αφού βρήκαν δύο τέρματα. Ένα στο 108′ με τον Τσαλμουγιέκα, ενώ το τρίτο το πέτυχαν στο 116′ με δράστη τον Άαρον Ράμσει. Έτσι με το τέλος του αγώνα, έφτασαν σε αυτή την μεγάλη κατάκτηση του Ευρωπαικού πρωταθλήματος.