You are currently viewing Ο Χάρι Κέιν έφτασε στην δεύτερη θέση των σκόρερ της Αγγλίας και πλησιάζει την κορυφή
Πολύ σημαντικό ήταν το γκολ που πέτυχε ο Χάρι Κέιν για την Αγγλία, απέναντι στην Γερμανία, στο Allianz Arena, για το Nations League. Και αυτό όχι μόνο, επειδή ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Είναι σημαντικό και για τον ίδιο, καθώς ο επιθετικός της Τότεναμ, σκόραρε το 50ο του γκολ, με την φανέλα της χώρας του. Γεγονός που τον έβαλε στην δεύτερη θέση των σκόρερ όλων των εποχών, για την Αγγλία.

Ο Χάρι Κέιν πέτυχε ένα πολύ σημαντικό γκολ το βράδυ της Τρίτης 7 Ιουνίου. Όταν η Αγγλία αντιμετώπισε την Γερμανία στο Allianz Arena, για το Nations League. Με τα “τρία λιοντάρια” να βρίσκονται πίσω στο σκορ, ο αρχηγός σκόραρε για την ισοφάριση με πέναλτι, στο 88ο λεπτό. Έτσι έκανε το 1-1, στα τελευταία λεπτά του αγώνα και έδωσε έναν πολύτιμο βαθμό στην χώρα του.

Όμως αυτό το γκολ, δεν είναι σημαντικό μόνο επειδή έδωσε τον πρώτο βαθμό της Αγγλίας στην διοργάνωση. Αλλά πρόκειται και για ένα μεγάλο προσωπικό επίτευγμα, για τον ίδιο τον 28χρονο.

Αυτό επειδή, με την εύστοχη εκτέλεση του πέναλτι, ο Χάρι Κέιν έφτασε τα 50 γκολ με την φανέλα της Εθνικής Αγγλίας. Ο επιθετικός της Τότεναμ, έγραψε ιστορία για ακόμα μια φορά. Αφού ξεπέρασε τον θρυλικό Μπόμπι Τσάρλτον, ο οποίος είχε 49 γκολ.

Έτσι βρίσκεται πλέον μόνος του στην δεύτερη θέση των σκόρερ όλων των εποχών, για την χώρα του, μέσα σε 71 εμφανίσεις. Αφήνοντας τον Τσάρλτον στην Τρίτη θέση. Και χρειάζεται μόλις τρία γκολ, για φτάσει τον Γουέιν Ρούνεϊ, ο οποίος είναι πρώτος με 53 τέρματα, σε 120 εμφανίσεις. Στην τέταρτη θέση, βρίσκεται ο Γκάρι Λίνεκερ με 48 γκολ σε 80 αγώνες. Ενώ πέμπτος είναι ο Τζίμι Γκριβς με 44 τέρματα, σε 57 συμμετοχές.

Ο Χάρι Κέιν είχε άλλη μια εξαιρετική σεζόν με την Τότεναμ, παρότι δεν έκανε καλή αρχή, στα πρώτα παιχνίδια της χρονιάς. Αφού ακόμα και σε μια κακή σεζόν για τον ίδιο, πέτυχε 17 γκολ και μοίρασε εννιά ασίστ, σε 37 αγώνες.