You are currently viewing ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0: Πήρε το ντέρμπι με γκολ στο 2΄
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-0: Με Σιμάνσκι (γκολ στο 2’ λεπτό) και Στάνκοβιτς πήρε το ντέρμπι και παρέμεινε στο κυνήγι του Ολυμπιακού.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-0: Με Σιμάνσκι (γκολ στο 2’ λεπτό) και Στάνκοβιτς πήρε το ντέρμπι και παρέμεινε στο κυνήγι του Ολυμπιακού.

Η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με γκολ που πέτυχε ο Σιμάνσκι από το 2′ της αναμέτρησης
και το διατήρησε μέχρι τέλους με σωτήριες επεμβάσεις του Στάνκοβιτς.

Η Ένωση με την νίκη αυτή στο ντέρμπι με 1-0 κόντρα στο «τριφύλλι» μείωσε στους έξι από τον Ολυμπιακό.

Τρελάθηκαν οι «πράσινοι» με την ευκαιρία στο 47′, άγνωστο αν πέρασε η μπάλα τη γραμμή…

Ένα ντέρμπι ΑΕΚ – Παναθηναϊκός με πολλές περίεργες στιγμές, μεγάλες φάσεις, άκυρα γκολ, παγωμάρα και θλίψη για τον χαμό του Γέλοβατς και νικητή την Ένωση έγινε στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα του ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να νικήσει και να σκαρφαλώσει ακόμα και στην τρίτη θέση.

Αυτό που σίγουρα έχει τρελάνει τους «πράσινους», είναι η ευκαιρία του 47′ όταν αρχικά ο Παλάσιος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στάνκοβιτς

κι ο Αϊτόρ στην εξέλιξη έχασε ΑΠΙΘΑΝΗ ευκαιρία.

Το αν πέρασε η μπάλα τη γραμμή στη φάση του Παλάσιος, πάντως, δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος. Ενδεχομένως και να πέρασε…

Το σίγουρο είναι ότι η ΑΕΚ μένει ζωντανή για τον τίτλο, ενώ ο Παναθηναϊκός πλήρωσε το νωθρό ξεκίνημα και κάλλιστα θα μπορούσε να φύγει αήττητος σε ένα ακόμα εκτός έδρας ντέρμπι.

Το ξεκίνημα των ομάδων:

Η ΑΕΚ είχε τον Στάνκοβιτς στο τέρμα, δεξί μπακ ήταν ο Μισελέν κι αριστερό ο Μοχαμάντι.

Στόπερ οι Βράνιες, Μήτογλου και στα χαφ οι Σιμάνσκι, Σιμόες. Ο Άμραμπατ ήταν δεξιά, ο Γκαρσία αριστερά και ο Μάνταλος πίσω από τον Αραούχο.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τον Μπρινιόλι στο τέρμα, δεξί μπακ ήταν ο Κώτσιρας κι αριστερό ο Χουάνκαρ.

Στόπερ οι Βέλεθ, Σάρλια και στα χαφ οι Πέρεθ, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες. Ο Αϊτόρ αριστερά, ο Παλάσιος δεξιά και ο Μακέντα στην κορυφή.

Ο αγώνας:

Η ΑΕΚ μπήκε με τον τίτλο του φαβορί στο ματς και κατάταφε να το δείξει με το καλημέρα του αγώνα

καθώς μόλις στην πρώτη της επίθεση βρήκε γκολ,

όταν βγήκε γρήγορα στο τρανζίσιον από τα αριστέρα ο Μοχαμάντι έκανε τη σέντρα με τον Σιμάνσκι να πιάνει την κεφαλιά και να νικάει τον Μπρινιόλι για το 1-0 των γηπεδούχων.

Είχε μάλιστα ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο στο οποίο θα μπορούσε να σκοράρει και άλλα τέρματα.

Οι τελικές των Γκαρσία στο 8′ και κυρίως του Βράνιες στο 9′ απείλησαν τον Παναθηναϊκό με τον Μπρινιόλι να έχει εξαιρετική αντίδραση στην πρώτη

και να διώχνει σε κόρνερ ενώ στη δεύτερη η κεφαλιά του Βόσνιου έφυγε εκτός της εστίας του Παναθηναϊκού.

Την ίδια ώρα οι πράσινοι ήταν σαν να μην βρίσκονταν στο ΟΑΚΑ σε αυτό το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης

και άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους μετά τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα.

Χωρίς όμως να μπορούν να φτιάξουν τη σπουδαία ευκαιρία και να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Στάνκοβιτς.

Αντίθετα η ΑΕΚ ήταν αυτή που θα μπορούσε στο 38′ αν ο Αραούχο ήταν καλύτερος στην τελική ενέργεια να απειλήσει περισσότερο τον Μπρινιόλι,

αλλά βρήκε τη μπάλα με το πάνω μέρος του παπουτσιού με τον Ιταλό να μπλοκάρει.

Ουσιαστικά στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή του αλλά χωρίς να απειλήσει,

ενώ η ΑΕΚ προσπαθούσε κυρίως από τα αριστερά της να φέρει προβλήματα, και το έκανε, στους πράσινους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια επίσης καλή φάση για την ΑΕΚ με τον Αραούχο να δέχεται την πάσα του Γκαρσία στο 46′, τον Κώτσιρα να κάνει το λάθος,

και τον Αργεντινό να σουτάρει με τον Μπρινιόλι να διώχνει σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα όμως η αναμέτρηση ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Παναθηναϊκού με την ΑΕΚ να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Στο 48′ οι πράσινοι έχασαν το άχαστο. Σε σέντρα από τα δεξιά του Κώτσιρα η μπάλα έφτασε στον Παλάσιος αυτός έκανε το σουτ με τη μία,

ο Στάνκοβιτς απέκρουσε πάνω στη γραμμή, εν συνεχεία η μπάλα έφτασε στον Αϊτόρ ο οποίος στην πρώτη προσπάθεια με το σουτ βρήκε το πόδι του πεσμένου Βράνιες

και σε δεύτερο χρόνο με το γόνατο του ο Ισπανός έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Δέκα λεπτά αργότερα και πάλι ο Παλάσιος βρέθηκε σε θέση βολής. Αρχικά ο Μαουρίσιο έκανε το σουτ με τη μπάλα να μπλοκάρει στον Σιμάνσκι,

ο Αϊτόρ έδωσε στον Αργεντινό που έκανε το σουτ με τη μπάλα να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Στάνκοβιτς.

Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές με τον Γιαννίκη να ρίχνει στο ματς τους Τσούμπερ και Σάκχοβ αντί των Γκαρσία και Σιμάνκι στο 65′,

ενώ ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο παιχνίδι τον Βιτάλ αντί του Αϊτόρ, λίγο νωρίτερα, και τους Καρλίτος-Χατζηγιοβάνη, αντί των Παλάσιος – Μαουρίσιο στο 73′.

Λίγο νωρίτερα, στο 71′ η ΑΕΚ βρήκε ένα δεύτερο γκολ με τον Τσούμπερ μετά από πάσα του Αραούχο με τη φάση να ελέγχεται στο VAR

και το γκολ να μην μετράει σωστά ως οφσάιντ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να απειλεί κυρίως με μακρινά σουτ, όπως αυτό του Μακέντα στο 82′

και με κεφαλιές σαν αυτή του Αλεξανδρόπουλου στο 90+2′

και νέο σουτ του Ιταλού στο ίδιο λεπτό αλλά χωρίς να φτιάχνει τη σπουδαία ευκαιρία προς την εστία του Στάνκοβιτς.

Είχε κλείσει στην άμυνα της την ΑΕΚ αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Στο 90+6′ η ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο γκολ, εκ νέου με τον Τσούμπερ, μετά από κεφαλιά πάσα του Σάκχοβ,

αλλά και πάλι η φάση ελέγχθηκε στο VAR και ο Ελβετός καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ.

Το τελικό αποτέλεσμα του ντέρμπι ΑΕΚ -Παναθηναϊκός μπορεί καν αφήνει τους πράσινους με μία πικρία !