You are currently viewing ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 3-1: Ανάσα Ευρώπης για την Ένωση
SUPERLEAGUE 2020-2021 / ÁÅÊ - ÁÓÔÅÑÁÓ ÔÑÉÐÏËÇÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ επικράτησε εντός έδρας του Αστέρα Τρίπολης με 3-1 για την τέταρτη αγωνιστική των play off του πρωταθλήματος.

To ματς της ΑΕΚ με τον Αστέρα κρίθηκε στα τελευταία λεπτά και αύξησε τη διαφορά της Ένωσης στους πέντε βαθμούς από τον πέμπτο Παναθηναϊκό, τον οποίο υποδέχεται την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ (21/4).

Η ΑΕΚ λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έφτασε στο γκολ με δράστη τον Κώστα Γαλανόπουλο, ο οποίος σκόραρε στο 39′ αξιοποιώντας ασίστ του Πέτρου Μάνταλου.

Παρ’ όλα αυτά, η αρκαδική ομάδα αντέδρασε αμέσως και μόλις δύο λεπτά αργότερα (41′) έφερε τον αγώνα στα ίσια με εντυπωσιακό σουτ του Αντριάν Ριέρα.

Τα λεπτά πέρναγαν, αλλά η ΑΕΚ παρότι κυρίαρχη δεν είχε το καθαρό μυαλό για να διασπάσει την άμυνα των Αρκάδων.

Και όσο το 1-1 παρέμενε υπήρχε ο κίνδυνος για τους κιτρινόμαυρους να δεχθούν δεύτερο τέρμα.

O Αστέρας θα μπορούσε να το είχε βρει στο 77′ όταν ο Μπαράλες ανενόχλητος μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο οι κιτρινόμαυροι έψαξαν με κάθε τρόπο το γκολ, ενώ ο Χιμένεθ πέρασε και τον Κοσίδη στο ματς.

Και τελικά αυτό ήρθε στο 85′ με τον Μάνταλο να βγάζει μια εξαιρετική μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι στον Λόπες, ο οποίος με προβολή έγραψε το 2-1 λυτρώνοντας την ΑΕΚ.

Έμελλε να είναι το γκολ που ξεκλείδωσε τη νίκη, με την Ένωση να παίρνει ένα αγχωτικό αλλά πολύτιμο τρίποντο στη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλμπάνης βγήκε τετ-α-τετ από κάθετη του Κοσίδη, πέρασε και τον Παπαδόπουλο και έγραψε το τελικό 3-1, γκολ που μέτρησε έπειτα από τσεκάρισμα του VAR.