You are currently viewing Η ΑΕΚ ισόπαλη 2-2, με τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη
Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2, με τον με τον μαχητικό Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη,στην πρώτη γκέλα του Γιαννίκη.

Η ΑΕΚ τα βρήκε… σκούρα απέναντι στον «μαχητικό» Απόλλωνα και υπέπεσε στην πρώτη «γκέλα» με τον Αργύρη Γιαννίκη στον πάγκο της, μένοντας στο 2-2 στη Ριζούπολη.

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε ίσως το καλύτερο πρώτο ημίχρονό της στο νέο πρωτάθλημα, συνολικά κέρδισε 11 κόρνερ, σκόραρε σε ένα από αυτά, ενώ δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες.

Το ματς:

Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ έγινε στο 5′, όταν ο Αραούχο εξαπέλυσε ένα φιλόδοξο αλλά εντυπωσιακό γυριστό σουτ,

με τον Κότσαρη να αποκρούει, ενώ η ωραία ενέργεια του Μάνταλου στο 9′ αφού απέφυγε τον Φατιόν είχε την ίδια κατάληξη.

Η ΑΕΚ βρήκε δίχτυα στο 13ο λεπτό, παίρνοντας ανταμοιβή για το καλό ξεκίνημά της.

Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Λιβάι Γκαρσία πήδηξε πολύ ψηλά για μια ακόμα φορά (2.40 μ.) και την έστειλε στα δίχτυα.

Η ομάδα του Απόλλωνα σκόραρε στο 16ο λεπτό, ωστόσο ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ.

Ο Ιωαννίδης έπιασε μια κεφαλιά στην περιοχή, έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά,

ο Στάνκοβιτς έκανε μια ασταθή επέμβαση και απέκρουσε την μπάλα με τη δεύτερη προσπάθεια, ωστόσο έχασε τον έλεγχό της με φάουλ του Άντονι Φατιόν, σύμφωνα με τον διαιτητή.

Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να έχει τα ηνία του παιχνιδιού, παρά το υπέρ της προβάδισμα.

Η Ένωση δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, δίχως όμως να βρει το δεύτερο γκολ. Ο Τσούμπερ είχε δύο πολύ καλές στιγμές.

Στο 20′ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η Ένωση, ωστόσο ο Κότσαρης ήταν σε ετοιμότητα.

Κοντά στο γκολ έφτασε και ο Σέρχιο Αραούχο στο 31ο λεπτό, ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Κότσαρη στο 31ο λεπτό,

έκανε το σουτ με τον Έλληνα κίπερ της Ελαφράς Ταξιαρχία να τον νικά.

Στο 33ο λεπτό αφού απέφυγε τον Μπρούνο Άλβες με υπέροχη προσποίηση, και έκανε το σουτ με τον Κάστρο να παραχωρεί κόρνερ.

Ο Απόλλων Σμύρνης κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης στο 41ο λεπτό, σε μια από τις λίγες επισκέψεις στα καρέ του Στάνκοβιτς.

Ο Νίκολας Μαρτίνεζ έκανε τη γλυκιά σέντρα από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης πήδηξε πιο ψηλά από τον Τζαβέλλα και με ωραία κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.

Οι παίκτες του Τζανλούκα Φέστα έφεραν τούμπα το παιχνίδι στο 62ο λεπτό.

Η αμυντική αδράνεια των κιτρινόμαυρων τιμωρήθηκε για δεύτερη φορά από τον Απόλλωνα στο 62′ βάζοντας την ΑΕΚ στα… σχοινιά.

Μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Ρότα δεν κατάφερε να καθαρίσει τη φάση στο μαρκάρισμα, με τον Τσιλούλη να νικιέται από τον Στάνκοβιτς,

αλλά στο ριμπάουντ ο Παμλίδης με κεφαλιά σε κενή εστία έβαλε την Ελαφρά Ταξιαρχία μπροστά στο σκορ με 2-1.

Ο Γιαννίκης γύρισε αμέσως τον σχηματισμό σε 4-4-2 βάζοντας τον Ανσαριφάρντ στη θέση του Λε Ταλέκ,

ενώ στο 72′ άλλαξε τον Μοχαμαντί με τον Χατζισαφί και τον Λιβάι Γκαρσία με τον Άμραμπατ,

προσπαθώντας να βρει τρόπο να ξεκλειδώσει τη σφιχτή άμυνα του Απόλλωνα.

Το καθαρό μυαλό για την ΑΕΚ βρέθηκε στο 80′ όταν ο Άμραμπατ σέντραρε και ο Αραούχο με κεφαλιά έγραψε το 2-2.

Ο Μαροκινός εξτρέμ ήταν ορεξάτος και δύο λεπτά αργότερα τροφοδότησε με μια πανέξυπνη πάσα τον Ανσαριφάρντ στην περιοχή,

αλλά το γυριστό του έφυγε πάνω από το οριζόντιο.

Η ψυχολογία είχε γυρίσει υπέρ της ΑΕΚ,

με τον Γιαννίκη να φρεσκάρει την ομάδα του στο τελευταίο πεντάλεπτο περνώντας και τους Μισελέν και Σιμάνσκι στο ματς.

Στο 93′ ο Κότσαρης με μια εκπληκτική επέμβαση κράτησε το 2-2 σε εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα,

στην τελευταία ελπίδα της ΑΕΚ να πάρει κάτι περισσότερο από τον ένα βαθμό.

Ο Αργύρης Γιαννίκης μετά την ισοπαλία της ΑΕΚ με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη,

στάθηκε στις πολλές χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο από την Ένωση.

Στο τέλος του αγώνα ανέφερε πως η ομάδα του έπαιξε καλά στο πρώτο μέρος, όμως δεν βρήκε ένα δεύτερο γκολ.

Τόνισε πως η Ένωση χρειάζεται δουλειά ακόμη, ενώ υπογράμμισε πως τίποτα δεν έχει τελειώσει.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γιαννίκη:

“Παίξαμε καλό πρώτο ημίχρονο, είτε θα βάζαμε το δεύερο και το τρίτο γκολ, είτε θα δεχόμασταν γκολ. Υπήρχε νευρικότητα στο δεύτερο μέρος, έχουμε δουλειά.

Δεν αμυνθήκαμε καλά, φάνηκε ότι θέλουμε δουλειά. Έπρεπε να βάλουμε δεύτερο γκολ. Δεν χάθηκε τίποτα ακόμη, το πρωτάθλημα είναι μεγάλο, συνεχίζουμε”.

Μπορεί το πρώτο ημίχρονο να ήταν κακό για τον Απόλλωνα, όμως σύμφωνα με τον Τζιανλούκα Φέστα,
η ομάδα του άλλαξε τακτική και έφτασε στον σημαντικό ένα βαθμό κόντρα στην ΑΕΚ.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Απόλλωνα Φέστα :

«Είχαμε πολύ καλή αντίδραση μετά τον αποκλεισμό στο κύπελλο. Μας πίεσαν πολύ στο πρώτο ημίχρονο, δεν παίξαμε καλά, αλλά βρήκαμε την αντίδραση που θέλαμε.

Μας πίεσαν στο πρώτο ημίχρονο σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, αλλά καταφέραμε και πήραμε τον 1 βαθμό που μας άξιζε».