You are currently viewing A1 Γυναικών: Παναθηναικός – ΠΑΟΚ 68-50
Ο Παναθηναικός επικράτησε πολύ εύκολα εντός έδρας 68-50 τον ΠΑΟΚ. Και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση της Α1 γυναικών στο μπάσκετ.

Ο Παναθηναικός ήταν φοβερός σε άμυνα και επίθεση, από την αρχή μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα με τον Δικέφαλο του Βορρά, όπου δεν άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα να μπει στη διεκδίκηση της νίκης. Έτσι έφτασε στην εύκολη επικράτηση με 68-50. Και πέρασε στους 4 στο πρωτάθλημα της Α1 των γυναικών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά για τις γηπεδούχες. Καθώς με τρομερή άμυνα, έφτασαν κατευθείαν στο 17-6. Με τις παίκτριες του Κεραμιδά να μην μπορούν να αντιδράσουν, αφού είχαν πολλά χαμένα σουτ. Έτσι 17-6 ήταν το σκορ του 1ου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πράσινες μπήκαν για ακόμα μία φορά δυναμικά, καθώς έφτασαν το σκορ στο 21-6. Ωστόσο οι Ασπρόμαυρες προσπάθησαν και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 25-16. Όμως στη συνέχεια οι παίκτριες της Καπογιάννη, δεν ήθελαν σε καμία περίπτωση να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι και έτσι έφτασαν πάλι τη διαφορά στο +15 και στο 37-22, όπου ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Πράσινες ήταν σαρωτικές, καθώς με τρομερή άμυνα και τρομερή επιθετικότητα κατάφεραν και ξέφυγαν στο σκορ σε 49-26, όπου οι φιλοξενούμενες διαμόρφωσαν το σκορ σε 52-32 για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να κατεβάζουν τη διαφορά, εν μέρι το κατάφεραν με 58-42, αλλά μέχρι εκεί, καθώς οι γηπεδούχες ήταν ψύχραιμες και έφτασαν στο 68-50 για το τέλος του παιχνιδιού. Έτσι με αυτή τη νίκη, πέρασαν στους 4 των Play Off στη A1 γυναικών.