You are currently viewing Για 9ο σερί παιχνίδι ο ΠΑΟΚ χωρίς νίκη
Για 9ο σερί παιχνίδι ο ΠΑΟΚ χωρίς νίκη, δέχθηκε 3γκολ από τα οποία μέτρησε μέσω VAR το ένα, με τους Γιαννιώτες να παίρνουν τη νίκη με 1-0.

Για 9ο σερί παιχνίδι ο ΠΑΟΚ χωρίς νίκη, δέχθηκε τρία γκολ από τον ΠΑΣ από τα οποία μέτρησε μέσω VAR το ένα με τους Γιαννιώτες να παίρνουν μια δίκαιη και καθαρή νίκη με 1-0.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε στο γήπεδο αυτό που άξιζε, επικρατώντας με 1-0 του ΠΑΟΚ που βρισκόταν μόνιμα στα σχοινιά. Σε κίνδυνο για την 2η θέση ο Δικέφαλος, 9ο παιχνίδι χωρίς νίκη!

Η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα εμφανίστηκε αποφασισμένη να ρεφάρει τις εντυπώσεις, ευελπιστώντας στους «Ζωσιμάδες» να μετουσιώσει σε αποτέλεσμα τις καλές του εμφανίσεις.

Αντίπαλο είχε τον λαβωμένος ΠΑΟΚ, μετρώντας ακόμη και προβλήματα της τελευταίας στιγμή), ο οποίος με τη σειρά του μετράει ένα σερί οχτώ παιχνιδιών χωρίς νίκη,

γεγονός που του δημιούργησε ακόμη και την ανασφάλεια της δεύτερης θέσης.

Ο αγώνας:

H Ομάδα του ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα, ωστόσο η υπεροχή του ήταν μόνο φλύαρη,

μην μπορώντας να δημιουργήσει επί της ουσίας επικίνδυνες συνθήκες στην περιοχή του ΠΑΣ, με κινήσεις κυρίως από τον άξονα και ενίοτε από τα αριστερά,

καθώς δεξιά βρέθηκε με συνθήκη ανάγκης και συγκεκριμένα τον Τέιλορ, την ώρα που ο βασικός -για πρώτη φορά μετά την επάνοδό του- Ολιβέιρα,

έδειχνε εγκλωβισμένος από τους Κάργα και Εραμούσπε που ακολουθούσαν κατά πόδας τον Πορτογάλο.

Μπορεί οι Θεσσαλονικής να είχαν όπως είπαμε την φλύαρη κατοχή αλλά οι εντυπώσεις του α΄ημιχρόνου ανήκουν στους γηπεδούχους,

που μπορεί να αρκέστηκαν μεν σε ένα δεύτερο ρόλο στο γήπεδο, αλλά ήταν από την άλλη μία ομάδα με σαφώς ποιο απειλητική από τον ΠΑΟΚ,

με τρεξίματα και παιχνίδι από τα άκρα, μακρινές μεταβιβάσεις ακριβείας

και έναν Περέα μόνιμη πηγή κινδύνου για τους ασπρόμαυρους, εκθέτοντας ουκ ολίγες φορές την αμυντική λειτουργία του Δικεφάλου.

Χαρακκτηριστικό είναι ότι οι επελάσεις του Κολομβιανού από τα αριστερά του ΠΑΟΚ ανάγκασαν τον Λουτσέσκου

να τοποθετήσει στο μεσοδιάστημα τον Βαρέλα δεξί στόπερ, επιστρατεύοντας την εμπειρία του.

Ο Κολομβιανός μάλιστα, στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR,

με τον ΠΑΟΚ να καταγράφει λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου τη δική του αξιομνημόνευτη ευκαιρία στο 44′,

όταν ο Μιτρίτσα από θέση βολής «εκτέλεσε» πάνω στον Σάλιακα ενώ η συνέχεια της φάσης δεν αξιοποιήθηκε από τον Ολιβέιρα.

Το τελικό αποτέλεσμα άφηνε και τις δύο ομάδες μάλλον ικανοποιημένες και σαφώς την ομάδα του ΠΑΟΚ για το 1ο 45 λεπτο της αναμέτρησης.

Η ομάδα του ΠΑΣ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο β΄ημίχρονο ,

αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ να βρεθεί σε ρόλο αμυνόμενου, σε μία προσπάθεια να «καταστρέψει» το πλάνο επίθεσης των γηπεδούχων.

Μπορεί να πεί κανείς ότι πάλι είχαμε επανάληψη της φάσης, καθώς οι Ηπειρώτες βρήκαν εκ νέου γκολ με τον Περέα

αλλά και πάλι το γκολ του Κολομβιανού στο 62′,

μετά από εξαιρετική ενέργεια μπροστά στους αμυνόμενους του ΠΑΟΚ, ακυρώθηκε με τη συνδρομή του VAR ως οφσάιντ.

Η κακή εικόνα του ΠΑΟΚ σήμανε συναγερμό στον πάγκο του Δικεφάλου,

ενεργοποιώντας τον Ραζβάν Λουτσέσκου που κινήθηκε στη λογική των δύο φορ με Άκπομ και Τσόλακ,

θέλοντας να τονώσει επιθετικά την ομάδα του δεδομένου πως δεν έβρισκε απαντήσεις στις ευκαιρίες του ΠΑΣ.

Η ομάδα των Ιωαννίνων όμως ήταν και πάλι αυτή, η οποία έδειχνε μέσα στο γήπεδο να θέλει περισσότερο τη νίκη.

Αυτή η εικόνα και το θέλω του ΠΑΣ Γιάννινα να διεκδικήσει την νίκη , στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης έγινε πραγματικότητα εκμεταλλευόμενοι το γεγονός,

πως ο ΠΑΟΚ βρισκόταν μόνιμα στα σχοινιά.

Ο Σάλιακας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Πίρσμαν έπιασε την κεφαλιά πάσα

και ο Σνάιντερ από κοντά νίκησε τον Πασχαλάκη πετυχαίνοντας το επιθυμητό γκολ και διαμόρφωσε το σκορ σε 1-0.

Αυτό το σκορ 1-0 παρέμεινε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης,

με τον μεν ΠΑΣ να παίρνει μία δύσκολη -εκ του αποτελέσματος- νίκη αλλά δίκαιη δεδομένης της εικόνας αλλά και της υπεροχής του

και τον δε ΠΑΟΚ να ακούει έντονα πια την «καμπάνα» κινδύνου. Ζητείται σφυγμός εντός του Δικεφάλου…