You are currently viewing Με «υπογραφή» Μανέ στα προημιτελικά η Σενεγάλη

Με «υπογραφή» Μανέ στα προημιτελικά η Σενεγάλη του Κόπα Άφρικα, που άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη με φανταστικό γκολ.

Η Σενεγάλη “πέταξε” στους 8 του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, με «υπογραφή» Μανέ, ο οποίος, αποχώρησε  αφού πρώτα σκόραρε.

Σε ένα ματς με πολύ “ξύλο”, το Πράσινο Ακρωτήρι έμεινε με 9 παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο και “λύγισε” με 2-0 από τη Σενεγάλη.

Και ποιο συγκερκιμένα, ο  Αντράντε αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 20′,

μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο,

ενώ στο 57’ ο τερματοφύλακας Βοζίνια λίγο έλειψε να τραυματίσει σοβαρά τον Μανέ, αφήνοντας την ομάδα του με 9 παίκτες.

Λίγα λεπτά αργότερα ο επιθετικός της Λίβερπουλ έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Ο τερματοφύλακας του Πράσινου Ακρωτηρίου αποβλήθηκε από τον αγώνα με απευθείας κόκκινη κάρτα μετά τη σύγκρουση με τον Σαντιό Μανέ.

Συγκεκριμένα, η Σενεγάλη άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ,

η μπάλα κατέληξε με κεφαλιά στον επιθετικό της Λίβερπουλ, ο

οποίος με ένα ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βοζίνια, γράφοντας το 1-0.

Ο Μανέ αν και ήταν εκείνος που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, στάθηκε άτυχος αφού λίγα λεπτά αργότερα, στο 70′,

αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, λόγω της σφοδρής σύγκρουσης που είχε με κεφαλιά με τον κίπερ της αντίπαλης ομάδας στο 56′, Βοζίνια,

ο οποίος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον ρέφερι και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Την πρόκριση σφράγισε στο 90+2′, ο Ντιένγκ, που πέρασε στη θέση του Μανέ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για τη Σενεγάλη.