You are currently viewing Υπήρξαν σοβαρά επεισόδια ανάμεσα σε οπαδούς της ΑΙΚ και της Χάμαρμπι μετά το ντέρμπι

Το μεσημέρι της Κυριακής 28 Αυγούστου, πήρε μέρος το ντέρμπι της Στοκχόλμης, ανάμεσα στην ΑΙΚ και την Χάμαρμπι, στο Friends Arena. Ο αγώνας για το πρωτάθλημα Σουηδίας, δεν είχε νικητή, καθώς έληξε ισόπαλος, με σκορ 2-2. Τα πράγματα ξεκίνησαν φιλικά, με τους οπαδούς και των δύο ομάδων να δημιουργούν μια ωραία ατμόσφαιρα. Όμως στην συνέχεια, ξέσπασαν σοβαρά επεισόδια ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων, στις εξέδρες. Μετά από την λήξη του παιχνιδιού.

Ο αγώνας ανάμεσα στην ΑΙΚ Στοκχόλμης και την Χάμαρμπι, πήρε μέρος το μεσημέρι της Κυριακής 28 Αυγούστου, στο Friends Arena. Το ντέρμπι της Στοκχόλμης έληξε χωρίς νικητή, αφού ο αγώνας ήρθε ισόπαλος, με το τελικό σκορ να είναι 2-2.

Όταν ξεκίνησε το παιχνίδι, για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σουηδίας, όλα ήταν ήρεμα. Με τους οπαδούς και των δύο ομάδων, να είχαν δημιουργήσει μια ωραία ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Έχοντας μάλιστα, ανεβάσει κορεό και από τις δύο πλευρές του σταδίου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γκουιντέτι, μόλις στο δεύτερο λεπτό, ενώ ο Μπεσάρα, ισοφάρισε στο 34ο λεπτό του αγώνα. Η ΑΙΚ προηγήθηκε ξανά στο δεύτερο ημίχρονο, με γκολ του Στεφανέλι στο 46ο λεπτό. Αλλά στο 59, ο Μπερίσα ισοφάρισε για την Χάμαρμπι, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Παρόλα αυτά, ο αγώνας δυστυχώς στιγματίστηκε από τα σοβαρά επεισόδια, τα οποία ξέσπασαν ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων. Αφού συγκρούστηκαν στις εξέδρες, μετά την λήξη του παιχνιδιού, πετώντας καπνογόνα και καθίσματα, ο ένας στον άλλο.

Μετά την ολοκλήρωση του εν λόγω αγώνα, η Χάμαρμπι παρέμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, στο σουηδικό πρωτάθλημα. Καθώς έχει 40 βαθμούς, δηλαδή τέσσερις λιγότερους από την πρωτοπόρο Χάκεν, η οποία έχει 44. Ενώ η ΑΙΚ Στοκχόλμης, είναι στην τέταρτη θέση, με 36 βαθμούς. Αλλά η Ντζουργκάρντεν, η οποία βρίσκεται στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος της Σουηδίας, με 38 βαθμούς, έχει παίξει έναν αγώνα λιγότερο και από τις τρεις ομάδες.