You are currently viewing Youth League: Τα παιδιά του Πειραιά, πρωταθλητές Ευρώπης

Στο τελικό της Youth League, οι πιτσιρικάδες του Ολυμπιακού έγραψαν ιστορία, καθώς με τη νίκη τους επί της Μίλαν, στέφθηκαν πρωταθλητές Ευρώπης

Όλος ο ποδοσφαιρικός πλανήτης υποκλίθηκε στην Κ-19 του Ολυμπιακού. Με το επιβλητικό 3-0 επί της Μίλαν στον τελικό της Youth League, στέφθηκαν πρωταθλητές Ευρώπης. Μάλιστα, έγραψαν ιστορία, αφού έγιναν οι 1η ελληνική ομάδα που κερδίζεει τον τίτλο σε διοργάνωση της UEFA.

Το τελευταίο κεφάλαιο της λαμπρής πορείας της ομάδας του Σωτήρη Σιλαϊδόπουλου γράφτηκε στη Νιον. Οι Νέοι του Ολυμπιακού έκαναν φύλλο και φτερό την Μίλαν. Επικράτησαν με το σαρωτικό 3-0 των ροσονέρι και σήκωσαν την κούπα του UEFA Youth Laegue. Την 1η κούπα για οποιαδήποτε ελληνική ομάδα στο διασυλλογικό επίπεδο της UEFA.

Όσο αφορά τον αγώνα, ο Ολυμπιακός χτύπησε σαν καταιγίδα. Στο 60ο λεπτό ο Μουζακίτης ήταν εύστοχος με εκτέλεση πέναλτι,. Ένα λεπτό αργότερα ο Παπακανέλλος χόρεψε την άμυνα της Μίλαν και από πολύ δύσκολη γωνία από τα δεξιά έκανε το σουτ για το 2-0.

Το γκολ που σφράγισε τη νίκη των ερυθρόλευκων ήρθε στο 66ο λεπτό. Ήταν ένα υπέροχο γκολ, που θα μείνει στην ιστορία. Μία απίστευτη έμπνευση που συνδυάστηκε με τρομερή εκτέλεση.

Ο Κουτσογούλας από δεξιά έκανε γλυκιά σέντρα με το αριστερό, στην καρδιά της άμυνας. Εκεί, ο Μπακούλας δεν το πολυσκέφτηκε και με τρομερό ψαλίδι έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους παίκτες του Ολυμπιακού να πανηγυρίζουν έξαλλα την ιστορική τους επιτυχία. Την ίδια ώρα, οι φίλοι της ομάδας στις κερκίδες έστησαν πάρτι, αποθεώνοντας τους θριαμβευτές του Σωτήρη Συλλαϊδόπουλου.