You are currently viewing Youth League: Οι μικροί …γίγαντες του Ολυμπιακού στους 8 της διοργάνωσης

Η Κ19 του Ολυμπιακού βρήκε στα πέναλντι τη νίκη επί της Λανς και μαζί την πρόκριση για τους 8 της UEFA Youth League

Οι μικροί …γίγαντες του Ολυμπιακού συνεχίζουν την επιτυχημένη πορεία τους στην Ευρώπη. Η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου πήρε σημαντική νίκη επί της γαλλικής Λανς. Το παιχνίδι τελείωσε με ισοπαλία στην κανονική διάρκεια (2-2). Έτσι φτάσαμε στα πέναλντι, όπου οι πιτσιρικάδες του Ολυμπιακού πήραν τη νίκη με 4-2. Ταυτόχρονα πήραν την πρόκριση για τους 8 της UEFA Youth League.

Αυτή τους η επίδοση, είναι η κορυφαία όσο αφορά την πορεία ελληνικής ομάδας στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Η επόμενη καλύτερη επίδοση ανήκει κι αυτή στον Ολυμπιακό, που είχε φτάσει παλιότερα ως τη φάση των 16.

Πρώτοι οι Γάλλοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Αρχικά, άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό . Μετά από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σισουμπά, που ο Σίνα δε μπόρεσε αποκρούσει. Χάρη σε αυτό το τέρμα οι Γάλλοι πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα υπέρ τους.

Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 52ο λεπτό. Ο Μπερμόντ κινήθηκε ωραία στον άξονα. Μοίρασε στον Φοφανά, ο οποίος με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.

Οι παίκτες του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου έκαναν δυναμική επιστροφή. Μάλιστα, έφεραν το ματς στα ίσια μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών. Αρχικά ο Χαράλαμπος Κωστούλας μείωσε σε 2-1 στο 58′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Ακολούθως, στο 62ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση. Ο Πνευμονίδης πίεσε τον γκολκίπερ της Λανς που προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα. Αντίθετα όμως, την έστειλε πάνω του και αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

Στο υπόλοιπο του αγώνα οι δύο ομάδες πάλεψαν για να βρουν το τρίτο γκολ. Ωστόσο οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί τελικά, με 4-2.