You are currently viewing WTA Finals: Η Σάκκαρη εκτός ημιτελικών – Η ανατροπή που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ (vid)

WTA Finals: Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα που κράτησε 2,5 ώρες, η Μαρία Σάκκαρη έχασε από την Έλενα Ριμπάκινα κι έμεινε εκτός της ημιτελικής φάσης

Μετά από την εφιαλτική ήττα της από τη Σαμπαλένκα, η Μαρία Σάκκαρη έκανε μια ακόμη ήττα στα WTA Finals. Αυτή τη φορά, έχασε από την Έλενα Ριμπάκινα. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και κράτησε περίπου 2,5 ώρες.

Η ελληνίδα τενίστρια λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή. Στο πρώτο σετ έκανε συνεχώς αβίαστα λάθη, που της κόστισαν. Πριν το δεύτερο, ο Τομ Χιλ προσπάθησε να τη συνεφέρει. Όντως, στο δεύτερο η Μαρία μεταμορφώθηκε. Οδήγησε το παιχνίδε σε tie break, όπου κατάφερε να ισοφαρίσει και να μπει ξανά στην διεκδίκηση του ματς.

Δυστυχώς όμως, η αθλήτρια από το Καζακστάν στάθηκε πιο ικανή, στο τρίτο σετ. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά της να πάει σε tie break. Τελικά, στη σκληρή μάχη που έγινε στο κορτ, βγήκε νικήτρια με 2-1 σετ.

Μετά από αυτή την ήττα η Σάκκαρη δεν έχει ελπίδες πρόκρισης στην τετράδα. Το δε Νο4 της Παγκόσμιας κατάταξης, διεκδικεί το δεύτερο εισιτήριο από τον όμιλο, κόντρα στην Σαμπαλένκα. Η Τζέσικα Πεγκούλα έχει ήδη εξασφαλίσει εξασφαλίσει το 1ο εισητήριο της πρόκρισης. μετά τη νίκη της επί της Σαμπαλένκα. Στο 3ο παιχνίδι της στο WTA Finals, η Σάκκαρη θα βρεθεί απέναντι στη Πεγκούλα. Το αποτέλεσμα όμως αυτού του αγώνα, ότι και να γίνει, δε θα αλλάξει την κατάσταση για την ελληνίδα αθλήτρια.