You are currently viewing Wimbledon: Πέρασε στα ημιτελικά με τρομερή ανατροπή ο Τζόκοβιτς (vid)

Wimbledon: Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έδειξε για πιο λόγο είναι ο κορυφαίος τενίστας αυτή την εποχή αφού έκανε μια μεγάλη ανατροπή.

Wimbledon: Πιο συγκεκριμένα συνάντησε δυσκολίες ο Τζόκοβιτς στο ματς με την Σίνερ για το διάσημο αγγλικό grand slam. Και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά έδειξε την κλάση του και πήρε τη νίκη.

O Σέρβος super star μπορεί να βρέθηκε πίσω με 0-2 σετ από τον ταλαντούχο Γιάνικ Σίνερ. Όμως με μια τρομερή αντεπίθεση διαρκείας, πήρε τη νίκη με 3-2 σετ (5-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-2). Kαι εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα ημιτελικά του Wimbledon για 11η φορά στην καριέρα του!

Ο Σέρβος μείωσε σε 1-2 παίρνοντας το τρίτο σετ με 6-3. Kαι στη συνέχεια έκανε ακόμη πιο απλά τα πράγματα και με 6-2, 6-2 έφτασε στην ολική ανατροπή.

Fτάνοντας στις 332 νίκες καριέρας σε τουρνουά Grand Slam! Αντίπαλός του στην τετράδα θα είναι ο νικητής του αγώνα, ανάμεσα στον Νταβίντ Γκοφάν και Κάμερον Νόρι.

Για περίπου μιάμιση ώρα το κοινό στο Centre Court δεν μπορούσε να πιστέψει αυτό που έβλεπε, καθώς ο 20χρονος Σίνερ είχε «ρίξει στα σχοινιά» τον κάτοχο του τίτλου.

Στα δύο πρώτα σετ ήταν με διαφορά ο καλύτερος παίκτης, αλλά στη συνέχεια ο Τζόκοβιτς έκανε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα… ξεκινώντας από το μηδέν!

Δύο σετ πίσω; Κανένα πρόβλημα. Πήρε τα τρία επόμενα και νίκησε με 3-2 στον πρώτο προημιτελικό του λονδρέζικου Major, μετά από 3 ώρες και 40 λεπτά μάχης.

Η σημερινή ήταν η 27η συνεχόμενη νίκη του στο All England Club. Kαι, πλέον, απέχει δύο βήματα από την κατάκτηση του τέταρτου διαδοχικού τίτλου στην βρετανική πρωτεύουσα και στο 21ο Grand Slam της καριέρας του.