You are currently viewing Wimbledon: Ο Αλκαράθ διέλυσε τον Τζόκοβιτς στον τελικό

Κατατροπώνοντας τον Σέρβο αντίπαλο του ετο μεγάλο τελικό του Wimbledon, ο Κάρλος Αλκαράθ κατέκτησε το 4ο Grand Slam της καριέρας του

Ο Κάρλος Αλκαράθ back to back πρωταθλητής στο Wimbledon. Σε μια συναρπαστική επανάληψη του περσινού τελικού, ο Ισπανός επικράτησε του Νόνακ Τζόκοβιτς με 3-0 σετ (6-2, 6-2, 7-6). Πραγματοποιώντας μια εκπληκτική εμφάνιση ο 21χρονος τενίστας, έφτασε στο 4ο Grand Slam της καριέρας του.

Ο Αλκαράθ ήταν εκπληκτικός στα δύο πρώτα σετ. Δυσκολεύτηκε μόνο στο τρίτο. Εκεί ήταν που ο Σέρβος τενίστας έδειξε την αξία του. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 40-0 και 5-4 στα γκέιμ, κατάφαρε να οδηγήσει το τρίτο σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί όμως ο Αλκαράθ επικράτησε για να φτάσει εν τέλει στη νίκη.

Το πρώτο game, διάρκειας 14ων λεπτών, έδειχνε πως θα δούμε μια μεγάλη μάχη στον τελικό του Βρετανικού open. Μετά από αυτό όμως, ο Ισπανός τενίστας είχε πάρει φωτιά. Κέρδισε τα 2 πρώτα σετ με το ίδιο σκορ (6-2) σε 41 λεπτά, κάνοντας αντίστοιχα από 2 break στο καθένα.

Στο 3ο σετ, αμφότεροι οι αντίπαλοι κρατήσανε τα σερβις τους και φαινότανε σα να μη μπορεί κάποιος να πάρει το προβάδισμα. Έτσι φτάσαμε στο τάι μπρέικ όπου ο 21χρονος Ισπανός ξεχώρισε. Με κάποια εξαιρετικά χτυπήματα πήρε το σετ, φτάνοντας στην τελική  νίκη.

Ο Αλκαράθ πήρε ο τρόπαιο στα χέρια του από την Κέιτ Μίντλεντον, την Πριγκίπισσα της Ουαλίας, που εμφανίστηκε στο κεντρικό κορτ του Wimbledon για την αναμέτρηση και για να κάνει τις απονομές στο τέλος του τελικού.