You are currently viewing Wimbledon: Εκπληκτική στην πρεμιέρα της η Σάκκαρη!
Wimbledon: Εκπληκτική στην πρεμιέρα της η Σάκκαρη!

Wimbledon: Σάκκαρη – Ρους 2-0: Σάρωσε ο τυφώνας Μαρία. Μόλις σε 49 λεπτά κατάφερε το 6-1, 6-1 απέναντι στην Αράντσα Ρους και προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του Wimbledon.

Εκληκτική η 25χρονη Ελληνίδα στην πρεμιέρα της στο Wimbledon. Το πρώτο εμπόδιο στο δρόμο της, η Αράντσα Ρους, ήταν πολύ λίγο για αυτήν τελικά. Σαν συνολική εμφάνιση, η Μαρία Σάκκαρη ήταν απλά, απολαυστική! Κατάφερε και συνέτριψε την Ολλανδή με 6-1, 6-1 και πέρασε στο δεύτερο γύρο. Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη η Μαρία Σάκκαρη έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα. Το σερβίς της ήταν σταθερό και δημιούργησε απίστευτα προβλήματα στην Ολλανδή η οποία δεν μπορούσε να βρει τρόπο αντίδρασης. Το γεγονός ότι η αναμέτρηση κράτησε μόλις 49 λεπτά αποδεικνύει τη σαρωτική εμφάνιση που έκανε η Σάκκαρη. Τώρα, στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την Ρότζερς.

Η Αράντσα Ρους κράτησε εύκολα το σερβίς της στο πρώτο game του αγώνα με την Σάκκαρη να κάνει αρκετά εύκολα λάθη. Η συνέχεια του σετ ήταν όμως μία καταιγίδα.

Το σερβίς της 25χρονης Ελληνίδας βρήκε αμέσως ρυθμό, η Σακ κυριάρχησε σε όλα τα ράλι και η Ρους δεν έβρισκε τρόπο να απαντήσει. Ετσι, η Σάκκαρη πήρε τα επόμενα έξι games και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-1.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο σετ. Μόνο που αυτή τη φορά η Σάκκαρη δεν περίμενε καθόλου. Κατευθείαν έκανε break στην αντίπαλό της και μετέτρεψε το υπόλοιπο του σετ σε περίπατο.

Το τελικό 6-1, 6-1 καταγράφει σε απόλυτο βαθμό όλα όσα είδαμε στο κορτ, με την Σάκκαρη να ζωγραφίζει στο γρασίδι και με αφόρητη πίεση στα χτυπήματά της να μην αφήνει κανένα περιθώριο στην Ρους.

Τώρα η επόμενη μάχη θα είναι απέναντι στην Αμερικανίδα, Σέλμπι Ρότζερς, για τον 2ο γύρο του Wimbledon.

Η 28χρονη τενίστρια (νο 46 στην κατάταξη της WTA) επικράτησε με 2-1 σετ επί της Αυστραλής, Σανμάνθα Στόσουρ (6-1, 5-7, 6-3). Προκρίθηκε στην επόμενη φάση, πετυχαίνοντας μόλις την 3η νίκη στην καριέρα της στο διάσημο gramd slam του Λονδίνου. Οι προηγούμενες δυο ήταν το 2017 όταν είχε φτάσει ως τον 3ο γύρο.