You are currently viewing Βραζιλία: Ο πρώην προπονητής του ΠΑΟΚ, Αμπέλ Φερέιρα, κατέκτησε το 2ο σερί Λιμπερταδόρες (vids)
Βραζιλία: Κάνει πάταγο ο Αμπέλ Φερέρια, που έχει περάσει από τον πάγκο του ΠΑΟΚ, με την κατάκτηση του Λιμπερταδόρες για 2η σερί σεζόν.

Βραζιλία: Η Παλμέιρας νίκησε 2-1 την Φλαμένγκο στον τελικό του Λιμπερταδόρες. Και κατέκτησε το Λιμπερταδόρες για 2η σερί χρονιά. Στον πάγκο της κάθεται ο Αμπέλ Φερέιρα, που έφυγε από τον ΠΑΟΚ για να πάει στην Παλμέιρας.

Το ματς έγινε στο «Σεντενάριο» του Μοντεβιδέο της Ουρουγουάης. Με τους φίλους των δύο ομάδων να δημιουργούν μια απίστευτη εικόνα σε ένα… βραζιλιάνικο τοπίο.

Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών, η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα άνοιξε το σκορ με τέρμα του Ραφαέλ Βέιγκα.

Η Φλαμένγκο στο 72ο λεπτό, σκόραρε με τον συνήθη… ύποπτο, «Γκαμπιγκόλ»! Ο 25χρονος επιθετικός έφερε το ματς στα ίσα με ένα υπέροχο όσο και δύσκολο σουτ από πολύ δύσκολη γωνία για το 1-1!

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Στο 96ο λεπτό ο Ντέιβερσον εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος στην αντίπαλη άμυνα. Έκλεψε, έφυγε στο τετ-α-τετ και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 2-1. Ξεσπώντας στον πανηγυρισμό του σε κλάματα.

Η Παλμέιρας έπαιξε φουλ αμυντικά στη συνέχεια, κράτησε με σχετική άνεση το υπέρ της προβάδισμα.

Ο Αμπέλ Φερέιρα γράφει ιστορία με την Παλμέιρας με το δεύτερο σερί Λιμπερταδόρες. Ανέβασε κατακόρυφα τις μετοχές του σε μια σεζόν όπου πέρασε δύσκολα. Γιατί η Παλμέιρας πριν από δύο μήνες έκανε ένα άσχημο σερί στο πρωτάθλημα. Υπήρξαν οι πρώτες γκρίνιες και σενάρια για το μέλλον του.

Είχε και μια κόντρα με την διοίκηση αναφορικά με θέματα μεταγραφών και διαχείρισης του ρόστερ. Αλλά μετά από μια συνάντηση που έγινε όλα λύθηκαν. Και απο εκεί και μετά η Παλμέιρας ανέβασε στροφές και στο πρωτάθλημα.