You are currently viewing Βραζιλία: Έναν ακόμα τίτλο πήρε ο Αμπέλ Φερέιρα με την Παλμέιρας (vid)

Η Βραζιλία έγινε η… Ιθάκη του Αμπέλ Φερέιρα που πήγε εκεί φεύγοντας από τον ΠΑΟΚ για να αναλάβει την Παλμέιρας.

Γιατί με την Παλμέιρας στην Βραζιλία κατακτά συνέχεια τίτλους. Τελευταίος για τον Αμπέλ Φερέιρα αυτός του Σούπερ Καπ. Καθώς νίκησε με 4-3 την Φλαμένγκο. Ο τελικός έγινε στο «Estádio Nacional Mané Garrincha» της Μπραζίλια. Έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, γεμάτο ένταση που κίθηκε στις λεπτομέρειες…

Η «Φλα» προηγήθηκε με το πέναλτι του Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα στο 26’. Όμως η Παλμέιρας του πρώην προπονητή του ΠΑΟΚ, Αμπέλ Φερέιρα «γύρισε» το σκορ πριν το ημίχρονο με τους Ραφαέλ Βέιγκα (38’) και Γκαμπριέλ Μενίνο (45’+4’).

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς πήρε ακόμη πιο ξέφρενο ρυθμό. Με την Παλμέιρας να ισοφαρίζεται δύο φορές από τα τέρματα των Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα (51’) και Πέδρο (61’). Αλλά να φτάνει εντέλει στη νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου, με άλλο ένα «ζευγάρι» από γκολ των Βέιγκα (58’ πέναλτι) και Μενίνο (74’).

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αμπέλ Φερέιρα αποβλήθηκε για διαμαρτυρία, αλλά αυτό ουδόλως τον… πείραξε απ’ την στιγμή που η ομάδα του έφτασε σε ακόμα έναν τίτλο.

Ο Φερέιρα το 2020 και το 2021 οδήγησε την Παλμέιρας στην κατάκτηση του Λιμπερταδόρες. Το 2022 κατέκτησε το πρωτάθλημα Βραζιλίας. Και το 2023 το ξεκινάει με το τρόπαιο του Σούπερ Καπ.

Η Πόρτο…

Στο μεταξύ το πρώτο τρόπαιο της σεζόν στην Πορτογαλία κατέληξε στα χέρια της Πόρτο. Η οποία νίκησε την Σπόρτινγκ Λισσαβόνας (κάτοχο των δύο τελευταίων τίτλων) με 2-0 στον τελικό του League Cup (Taça da Liga). Που διεξήχθη στο «Estádio Dr. Magalhães Pessoa» της Λεϊρία.

Οι «δράκοι» κατέκτησαν το τρόπαιο για πρώτη φορά στην Ιστορία τους. Χάρις στα γκολ των Εουστάκιο στο 10’ και Μαρκάνο στο 86’.

Τα «λιοντάρια» είχαν από την πλευρά τους δύο δοκάρια στην ίδια φάση. Ενώ είδαν το γκολ του Μάρκους Έντουαρντς να ακυρώνεται στο 13’ ως οριακό οφσάιντ.